Po zhlédnutí několika známých filmů, jež ve svém názvu obsahují slovo Wall Street, se mnohým z nás může zdát, že dění na finančních trzích je vzdálený kosmický svět. Obrovské množství informací a čísel je matoucí a my si proto raději řekneme, že toto se nás vůbec netýká.

Nicméně když se podíváme hlouběji pod pokličku tohoto problému, zjistíme, že mnohdy si ani neuvědomíme, že finanční trhy jsou součástí našeho každodenního života, stejně jako my jsme jedním z prvků tohoto složitého systému. Stačí jenom otevřít oči, poohlédnout se a uvědomíme si, jak významně nás tento trh ovlivňuje.

Každý den kupujeme pečivo, někdy si pomlsáme na čokoládě, poměrně často tankujeme benzín nebo naftu do našeho automobilu, občas vycestujeme za hranice republiky, nebo dokonce koupíme manželce malý šperk. Cenu všech těchto aktivit ovlivňují právě finanční trhy.

Pšenice je potravinářská komodita stejně jako kakao, rýže, nebo sója, jejíž cena je výsledkem nabídky a poptávky na světových komoditních burzách. My, jakožto konzumenti těchto potravin ať už doma nebo v restauraci se rozhodujeme právě na základě ceny, kolik té či oné potraviny zkonzumujeme. Vzrostla cena kakaa? Pak podraží čokoláda. Možná si proto raději koupíme gumové medvídky. Rozhodne-li se takto více spotřebitelů, poptávka po čokoládě klesne a tím i její cena. Za nižší ceny pak budeme opět nakupovat více čokolády.

Analogii s finančními trhy lze najít nejen u potravin. Podívejme se na nejznámější světové firmy. Tím, že kupujeme jejich výrobky, posilujeme jejich hospodářské výsledky, a tedy i cenu jejich akcií.

Když sáhneme do jiného soudku, odhalíme, že našima rukama procházejí každý den peníze. Jejich cena (hodnota) vůči ostatním zahraničním měnám je rovněž výsledkem souhry nabídky a poptávky na finančních trzích. Výsledná hodnota měnového kurzu naší měny vůči například euru (EUR/CZK) nebo americkému dolaru (USD/CZK) má pak vliv na ceny dovezených výrobků, které v obchodech nakupujeme nebo na to, kolik nás vyjde dovolená v zahraničí.

Nelze opomenout ani sektor stavebnictví, jehož výsledkem jsou budovy a komunikace všude kolem nás. Mnohé průmyslové komodity jako například měď se obchodují nejen na světových burzách, ale díky moderním technologiím i přes mobilní telefony, tablety či klasické počítače. To samé platí i pro ropu nebo zlato. Díky jednoduchému softwaru budete k finančnímu trhu mnohem blíž, než jste si dosud mysleli.

Možnost vyzkoušet si obchodovat na finančních trzích tímto moderním způsobem Vám přináší i společnost Bossa. Ve vánoční soutěži si můžete zkusit investovat fiktivních 30 000 Kč do akciových indexů, komodit nebo měnových párů. Přirozeně, ten kdo svůj počáteční fiktivní kapitál zhodnotí za 4 týdny soutěže nejvíce, vyhraje hlavní cenu, a to 100 000 Kč. Hrajeme i o další ceny, registrujte se nyní.

 

Text nevyjadřuje názor redakce