Odvážné a výjimečné lidi je potřeba ocenit. Dejte jim Cenu Floccus

Práci, kterou dělají, je záslužná, jejich nasazení obdivuhodné a odvaha řešit neřešitelné výjimečná. Řeč je o pracovnících organizací, kteří usilují vrátit lidem na okraji společnosti jejich důstojnost a normální život. Ocenit je teď může i veřejnost.

Na konci ledna bude letos poprvé Nadace České spořitelny udělovat Cenu Floccus, cenu za odvahu. Jednotlivci a organizace, kteří cenu získají, jsou podle dvanáctičlenné poroty příklady hodné následování. Jejich činnost v oblasti pomoci lidem na okraji společnosti inspiruje a podněcuje ostatní. Jejich úsilí se tak dá přeneseně přirovnat k cestě chmýří pampelišky, symbolu Ceny Floccus (floccus v latině znamená chomáč) - chmýří se odvážně pouští s větrem do dálky a neznáma a tak dále rostlinu šíří. S desítkou finalistů se můžete seznámit zde a svým hlasováním do 27. ledna určit vítěze kategorie Ceny veřejnosti.

Jako “podivné” existence jsou mnohdy společností chápání lidé s postižením, těžkou nemocí, s drogovou minulostí a také osamocení senioři. Co konkrétně bývá předmětem každodenní práce organizací, které lidem na okraji společnosti pomáhají, si můžete představit na příkladech činností partnerů Nadace ČS.

Nácvik komunikačních dovedností s klienty Fosy

 

 

 

 

 

 

 

 

Nácvik komunikačních dovedností s klienty Fosy                                      FOTO: Jan Nechvíle

O začlenění lidí do společnosti, kteří jsou znevýhodnění především v důsledku zdravotního postižení, ať už mentálního či v důsledku poranění mozku, usiluje například pražská společnost Fosa. „Jde nám o zpětné zařazení takto hendikepovaných lidí, o dosažení maximální možné míry jejich soběstačnosti a o to, aby kvalita jejich života odpovídala kvalitě života lidí bez tohoto znevýhodnění,“ říká Lucie Bursáková, vedoucí služby Fosy Podpora samostatnosti Osa. Praxe ukazuje, že spoluprací dosahují klienti konkrétních změn ve svém životě. Dokážou se třeba do práce dostat sami pomocí hromadné dopravy, hospodaří si se svou výplatou, obstarají si nákupy, úklid, domácnost a mohou si zajít do restaurace, ke kadeřníkovi nebo do kina. „Žijí běžným životem v běžné společnosti, nikoli organizovaně ve skupině lidí se stejným hendikepem,“ dodává Lucie Bursáková.

Nacvičuje se i správný pozdrav

 

 

 

 

 

 

 

Nacvičuje se i správný pozdrav                                                               FOTO: Jan Nechvíle

Disciplína i dobrá psychika

S osobami ohroženými závislostí na návykových látkách pracuje brněnská terapeutická dílna EIKÓN, která je součástí Sdružení Podané ruce. Dílna vyrábí drobné stolařské a upomínkové předměty manufakturním způsobem a zároveň nabízí chráněné pracovní prostředí a pracovní terapii. Cíl je jasný. Připravit dotyčného na vstup do klasického zaměstnání a dát mu takovou průpravu, aby se dokázal zařadit do běžné společnosti. „Nácvik řemeslné práce umožňuje osvojení pracovních dovedností, kázně a vede k sebepoznání,“ přiblížil Česlav Škvařil, vedoucí dílny EIKÓN. Klienti musí bezpodmínečně dodržovat vnitřní pravidla, jakými jsou třeba pravidelná docházka, dochvilnost, střízlivost. Během práce s dlátem či u hoblíku jsou striktně zakázány hovory o drogách, alkoholu a kriminální činnosti.
Liberecký spolek Mareva poskytuje pečovatelskou službu seniorům a osobám se zdravotním postižením, aby mohli žít co nejdéle ve svém domácím prostředí, měli své soukromí a k tomu i tolik potřebný pocit bezpečí. „Hlavním naším zájmem je co nejvíce vyhovět individuálním potřebám klientů a udržovat je v co nejlepší psychické kondici,“ uvádí Martina Škutinová, předsedkyně spolku Mareva. A ví, o čem mluví. Vždyť přeci „dobrá mysl, půl zdraví“ není otřepanou frází, ale prokázaným faktem. Odměnou pro Marevu za navázání dobrých vztahů s babičkami a dědečky je jejich spokojenost a důvěra.

Více informací o Ceně Floccus na stránkách Nadace České spořitelny.

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce