Podle aktuálních průzkumů Exekutorské komory ČR klesá počet nově nařízených exekucí. To je samozřejmě výborná zpráva. Na druhou stranu však roste počet osob – tzv. neplatičů, kteří mají více než čtyři exekuce a své závazky dlouhodobě nesplácejí.
Dostat se do spárů exekutora není nic složitého. Stačí jedna pozdě uhrazená splátka bankovní či nebankovní půjčky nebo dlouhodobé ignorování faktur od telefonního operátora a problém je na světě. Právě krátkodobé půjčky, ale i úvěry na několik dlouhých měsíců či let ale představují vůbec to největší riziko, které se nevyplácí podceňovat.
Pokud vy sami půjčku zvažujete, pak byste měli znát alespoň několik základních zásad zodpovědného půjčování a využívat výhodných akcí, které banky, ale i nebankovní domy pořádají. Získat tak můžete nejen první půjčku s nulovým úrokem, ale třeba také peníze zpět za řádné splácení.

Pár rad úvodem

Abyste později svého rozhodnutí nelitovali, držte se následujících rad ještě před tím, než podepíšete úvěrovou smlouvu:
✓ V první řadě si odpovězte na otázku, zda se bez půjčky opravdu neobejdete
✓ Zvažte účel využití vypůjčených finančních prostředků
✓ Prozkoumejte bankovní i nebankovní půjčky na našem trhu
✓ Vzájemně mezi sebou půjčky porovnejte
✓ Zaměřte se nejen na výši úroků, ale především na hodnotu RPSN
✓ Půjčujte si pouze u známé a ověřené firmy
✓ Důkladně pročtěte úvěrovou smlouvu
✓ Nikdy nepodepisujte něco, čemu důkladně nerozumíte
Náš tip: Půjčky mezi sebou můžete jednoduše porovnat prostřednictvím online kalkulaček a srovnávačů. Ušetříte tak nejen čas, ale především peníze.

Akce, díky kterým ušetříte

Pokud s půjčkou nespěcháte, je ideální počkat si na nějakou akci, díky níž ušetříte čas, peníze, ale třeba získáte další odměny navíc. Jaké akce se na půjčkovém trhu objevují?
✓ Poukázka na nákup zboží: Pokud jste zažádali o půjčku přímo na pobočce společnosti Tommy Stachi, obdrželi jste poukázku na nákup zboží v hodnotě 200 Kč, která platila ve všech prodejnách Albert.

✓ Poctivcům ½ úroku zpět: Stejná společnost přišla na začátku roku také s akcí „Poctivcům ½ úroku zpět“, během níž vracela zaplacené úroky dlužníkům, kteří své závazky poctivě spláceli.

✓ Tisícovka za kámoše: Pokud ke společnosti Tommy Stachi přivedete známého nebo kamaráda a splníte dvě jednoduché podmínky, bude vám vyplacena odměna ve výši 1000 Kč.

První půjčka bez úroku: Velmi oblíbený produkt, který můžete znát také pod označením „Půjčka zdarma“ spočívá v půjčce, kterou po řádném splácení získáte zcela zdarma. Půjčka tudíž není zatížena úrokem a její RPSN je nulové. Tuto akci nyní nabízí například Půjčkomat a společnost CreditOn.

✓ Odměny v bonusovém programu iBOD: Pokud jste součástí bonusového programu iBOD, pak vás jistě potěší akce České spořitelny, která za sjednání půjčky připíše na váš účet 1 000 ibodů.

✓ Půjčka od poloviny splácení bez úroků: S touto netradiční akcí přišla nedávno ČSOB a Era. Jakmile klient zaplatí polovinu dohodnutých splátek, zbývající polovina je oproštěna od úroků.

✓ Prominutí splátek: Česká spořitelna nabízí možnost prominutí až deseti měsíčních splátek. I zde však patří mezi podmínky řádné splácení a doba splatnosti půjčky stanovená na 86 měsíců.

✓ Power banka zdarma: Pokud si u společnosti Kamali sjednáte do konce dubna půjčku, získáte k ní power banku Tracer Mobile battery 2600 mAh white zcela zdarma.

✓ Garance nejlevnější půjčky: Pokud mBank doložíte výhodnější nabídku, společnost vám sníží sazbu RPSN u mPůjčky až o 0,2 % oproti nejvýhodnější doložené nabídce.

✓ Až 25 000 zpět za řádné splácení: Profi Credit nabízí až 25 000 Kč za řádné splácení pro klienty, kteří si zde sjednali zaměstnanecký úvěr.

Pozor na podmínky!

Závěrem je potřeba upozornit, že výše jmenované akce jsou platné pouze při splnění předem daných podmínek. Ty obvykle najdete na stránkách jednotlivých poskytovatelů, v obchodních podmínkách nebo smlouvě, kterou podepisujete.
Pozor si dávejte také na úrokovou sazbu, jejíž součástí je magické slůvko „od“. Tato sazba je totiž mnohdy platná pouze při sjednání nějakého doplňkového produktu. Jít může například o pojištění, spoření, založení bankovního účtu nebo kreditní karty. V takovém případě důkladně propočítejte, zda se vám nižší sazba vyplatí či nikoli.

Text nevyjadřuje názor redakce