Investice do vlastního bydlení bývá obvykle tou největší v životě. Mnozí z nás se při ní ale necháváme unášet emocemi a důkladně si všechno nepromyslíme a neprověříme. Čemu všemu věnovat pozornost, než se definitivně rozhodnete stát se majitelem?

Lokalita

Podstatnou roli při koupi bytu hraje lokalita. Předtím než se tedy pustíte do procházení nabídek realitních kanceláří, ujasněte si, co vlastně chcete. Máte raději zeleň a blízkost přírody nebo jste nejšťastnější, když nemusíte nikam daleko dojíždět a všechno důležité se nachází na dosah ruky? Popřemýšlejte také do budoucna. Možná, že vám teď vyhovuje městský způsob života, blízkost restaurací, klubů, barů, ale až budete zakládat rodinu, oceníte spíše klidnější a tišší lokalitu. Požadavky na bydlení se časem proměňují, proto ji vybírejte nejen srdcem, ale i rozumem.

Občanská vybavenost

Pro pohodlný život je rozhodující občanská vybavenost. Chybět rozhodně nesmí základní zařízení, bez kterých se nikdo z nás neobejde, ať už se jedná o školu, obchod, lékárnu, úřad či poštu. Zajímejte se také o dopravní dostupnost, a to nejen autem, ale i hromadnými dopravními prostředky. Projděte si okolí, ve kterém se byt na prodej nachází, zavítejte sem v různou denní i večerní hodinu, jinak totiž může blízký park působit ráno a jinak večer. O víkendu může lokalita vypadat klidně, v průběhu pracovního týdne vás pak může rušit hluk z frekventované silnice.

Technický stav

Zajímejte se také o technickou stránku nemovitosti na prodej. Všímejte si nejen dispozic, ale sledujte hlavně to, v jakém stavu se byt skutečně nachází. Pokud na stěnách vidíte praskliny či plíseň, potom sami poznáte, že to asi nebude to pravé ořechové. Pak jsou ale věci, které jsou očím potenciálního laického zájemce neviditelné. Zavolejte si na pomoc odborníka, aby odhalil skryté vady. Zkontrolovat by měl třeba rozvody nebo elektroinstalace. Kupovanou nemovitost si nezapomeňte prověřit v katastru nemovitostí, zjistíte tak o ní více informací, proklepněte si také majitele, jestli se na něj nevztahují exekuce. Určitě se vám to vyplatí.

Text nevyjadřuje názor redakce