Vybíráme si, jestli budeme jíst maso od farmáře, nebo z velkochovu, zajímá nás, zda je káva fair trade, a je načase, abychom začali rozhodovat taky o původu energie našeho domova. Podpora obnovitelných zdrojů je totiž důležitá. Elektřina sama o sobě není špatná, nešetrné k životnímu prostředí jsou konvenční způsoby její výroby – především v uhelných elektrárnách. Startup Jiskra přichází s řešením pro všechny, kterým na přírodě záleží a hledají alternativní a jednoduchý způsob, jak svítit, topit nebo třeba žehlit na zelenou a zároveň podpořit vznik nových zelených elektráren.

Sázka na čistotu

Mezi výrobci zelené energie najdete i spoustu solárních baronů. Tahle výstižná přezdívka patří podnikatelům, kteří se tváří jako ekologové roku, ale příroda jim na srdci moc neleží. Prostě využili fotovoltaického dotačního šílenství, které u nás proběhlo v letech 2006 až 2011. Plošně zamořili krajinu a zemědělskou půdu lacinými solárními panely a dobrý skutek utek. S barony však Jiskra nespolupracuje a energii od nich vám domů nepošle. Tahle Jiskra totiž není pionýrka, ale skautka! Vytvořila vlastní etický kodex, který musejí dodržovat všichni její výrobci energie. Vy si jenom vyberete, jestli chcete svítit na slunce, vítr, nebo energii z bioplynky. Anebo rovnou na všecko.

Mít přehled se vyplácí

Nevědomost sice nečiní hříchu, ale zbytečně oslabí váš rozpočet. Lidé, kteří vědí, na kolik je přijde vana plná horké vody nebo hodinka žehlení ponožek a tkaniček do tenisek, mají až o 30 % nižší spotřebu energií. I na to Jiskra myslí, a proto si k dodávce energie můžete pořídit i chytrý měřič. Díky němu můžete zjistit, kolik elektřiny který z vašich spotřebičů spořádal, a rozmlsané sušičce na prádlo nastolit redukční dietu.

Kdo energii vyrábí?

Lidé jako vy. Možná že v sousedním městě žije majitel solárního panelu, který vyrobí třikrát víc energie, než domácnost potřebuje. Nebo někde za horami existuje obec, která postavila pracovitou bioplynku. Výrobcem se můžete stát ostatně i vy. Jiskra se totiž věnuje taky crowdfundingu, takže jestli máte vyhlédnuté místečko pro větrnou elektrárnu a váš záměr bude pasovat na etický kodex, směle do toho! S prázdnou kapsou do toho jít sice nemůžete, ale díky crowdfundingu můžete získat příspěvek až ve výši desetinásobku svého vkladu.

Třídíte plast od papíru a chystáte se letos napsat Ježíškovi o síťovku na nákupy? Možná nazrál čas na další level péče o přírodu. Anebo jste prostě jen zvědaví, co všechno Jiskra umí? Mrkněte na www.jiskra-energie.cz.

Text nevyjadřuje názor redakce