Nedostatek IT specialistů není nikterak novým fenoménem v Česku, ani ve světě. Pokud firma začíná hledat novou posilu týmu, musí počítat s tím, že se její nabídka přidá k dalším 20 000 neobsazeným pozicím, které oslovují IT specialisty. Proto se na trhu prosazují takzvaná hyperkonvergovaná řešení. O co se jedná? „Každý IT systém se skládá ze tří částí: úložiště dat, výpočetní jednotky a sítě. Tradičním způsobem muselo každé IT oddělení všechny tyto tři části propojit v jeden funkční celek, což jim mohlo zabrat až několik týdnů,“ vysvětluje Miloš Pavlík, systémový inženýr společnosti Cisco a dodává: „Dnes se ale mnohým firmám vyplatí koupit celé IT v jednom celku, který už za ně nastavili odborníci. Stačí jej jen nasadit, což zabere několik hodin, čímž výrazně ušetří čas IT oddělení.“

Velikost firmy nehraje roli

Výrobní podniky, nemocnice, poskytovatelé služeb, vzdělávací a finanční instituce či maloobchod – to vše jsou typické organizace, které hyperkonvergovanou infrastrukturu úspěšně využívají. „Jako zajímavý příklad mohu uvést zdravotnické zařízení Meander Medisch Centrum v nizozemském Amersfoortu, které efektivně reagovalo na změny, kterými nemocnice procházejí. Personál již nevyužívá klasické počítače jako dříve, ale k aplikacím přistupují lékaři a sestry pomocí tabletů, takže mohou trávit více času s pacienty, namísto toho, aby se museli věnovat administrativním úkolům. IT oddělení navíc snížilo čas nutný na správu systémů o 75 %,“ vysvětluje Miloš Pavlík.

Hyperkonvergovanou infrastrukturu také využívá i výrobce luxusního zboží Liberty London, který zaměstnává pět set lidí a díky novému řešení zrychlil čas pro nasazení nového virtuálního zařízení ze třiceti minut na třicet vteřin. IT ředitel firmy, Haaron Weekes říká, že díky nové technologii vedení firmy opět získalo důvěru ve své IT oddělení. A ta je pro firmy, které chtějí uspět na trhu, důležitější než kdy dříve.

Trh, který nezadržitelně roste

Trh s hyperkonvergovanou infrastrukturou roste obrovským tempem. Analytická společnost Gartner předpovídá, že se v roce 2020 více než zdvojnásobí ve srovnání s rokem 2017. A lídrem na tomto trhu je platforma Cisco HyperFlex. Její velkou výhodou není pouze rychlé nasazení, ale také jednodušší správa, protože veškeré aktualizace stačí udělat jen jednou a vše je spravováno z jednoho nástroje. „Stávající IT specialisté mohou věnovat jiným činnostem, jako je vývoj nových aplikací či se mohou zapojit strategického rozhodování firem a přinést nový pohled na rozvoj byznysu. A právě to dnes dělá rozdíl mezi úspěšnými a zbytkem trhu,“ uzavírá Miloš Pavlík.

Text nevyjadřuje názor redakce