Jak kontokorent funguje?
Kontokorent je zjednodušeně forma půjčky. Přesněji se jedná o neúčelový a nezajištěný úvěr. Zpravidla je tato bankovní služba poskytována jako doplněk k bankovnímu účtu. Předností kontokorentu je snadné čerpání financí bez předchozích žádostí a schvalování. Klient, který má zřízen kontokorent, může finance čerpat kdykoliv. Omezen je pouze limitem čerpané částky, která závisí na průměrných měsíčních příjmech klienta. Obvykle lze kontokorent přečerpat v dvojnásobné až trojnásobné hodnotě příjmů.

V praxi to funguje tak, že při nedostatku financí může klient jít na svém bankovním účtu do mínusu. A právě tyto finance, které banka poskytuje, plynou z kontokorentního úvěru. Oproti běžným úvěrům má klient volnost při splácení, neboť velikost splátky a termín splatnosti není stanoven. Navíc hotovost lze využít prakticky na cokoli. Banky pouze vyžadují jednou do roka, některé jednou za půl roku, účet dorovnat a tím kontokorent splatit.

Ačkoliv je kontokorent výborným nástrojem pro pokrytí nečekaných výdajů, je nutné dát si pozor na několik aspektů.

Úročení od prvního dne čerpání
Uvolněná pravidla pro splácení kontokorentu jsou vykoupena vyšším úrokem. Je tak vždy v zájmu klienta, co nejdříve záporný stav na svém účtu dorovnat. Roční úrokové sazby kontokorentu mnohdy výrazně překračují sazby klasických spotřebitelských úvěrů.

Na paměti je také mít, že úroky plynou již od prvního dne čerpání kontokorentního úvěru. Oproti kreditní kartě zde neexistují žádná bezúročná období. Z tohoto důvodu klade kontokorent vyšší nároky na zodpovědnost klientů.

Záludné bankovní poplatky
Sjednání kontokorentu není těžké. Většina bank tuto finanční službu nabízí zdarma k běžným účtům. V čem se ale banky liší, je rozdílnost poplatků.

Pozor si dejte na poplatky:

  • za vedení účtu,
  • za přečerpání zůstatku,
  • za povolení kontokorentu
  • za změnu úvěrového limitu,
  • za transakce během čerpání kontokorentu. 

Před sjednání kontokorentu se proto informujte o výši jednotlivých poplatků. A zároveň jednotlivé nabídky porovnejte u více bank. Některé banky si totiž poplatky neúčtují. V opačném případě se může čerpání kontokorentního úvěru výrazně prodražit.

Pozor si dejte nejen na výši poplatků, ale také na frekvenci účtování. Bankovní poplatky mohou být účtovány denně, měsíčně, čtvrtletně nebo ročně. Výjimkou nejsou ani zpoplatněné výzvy k úhradě kontokorentu po splatnosti. Jejich cena se pohybuje v řádech stokorun, proto kontokorentní úvěr vždy splácejte včas.

Text nevyjadřuje názor redakce