Definice rezistoru pro neznalé

Dost možná jste se už v životě setkali s označením odpor či odporník. Jde o ale o chybnou interpretaci. Rezistory jsou elektrotechnické součástky, nezbytné pro fungování veškeré elektroniky a mají hned několik funkcí. Primárním důvodem pro jejich zařazení do obvodu je však snížení elektrického proudu. Omezením proudu tak dochází k žádoucímu napěťovému úbytku. Dalšími vlastnostmi rezistoru jsou pak ochrana vůči zkratu v obvodech, regulace výkonu či třeba tlumení kmitavých obvodů. Používají se jako topná tělesa, slouží k měření proudu.

Pevné a proměnné rezistory

V učebnicích pro základní školy se dočtete, že se rezistory, kromě jiného, dělí na pevné a proměnné. Ty pevné se vyznačují stálou hodnotou odporu. K určitým odchylkám dochází pouze při změnách teploty, proudícím napětím a samotnou životností elektrotechnické součástky. V případě proměnných rezistorů máme schopnost sami měnit velikost odporu v rámci určitých mezí. Co to v praxi znamená? Jednoduše to, že prostřednictvím proměnného rezistoru ovlivňujeme hlasitost zvuku z reproduktorů, jas světel a podobně.

Drátové, vrstvové a hmotové rezistory

Vzhled i použití rezistorů jsou závislé na jeho konstrukci. Většinou disponují keramickým válečkem nebo řekněme trubičkou. Povrch je pak v případě drátových rezistorů opatřen vodičem ve formě drátu. Odporový drát ovinutý kolem válečku je chráněn lakem či smaltem. Uhlíkové a metalizované a metaloxidové rezistory lze označit za vrstvové. Oproti drátovým jejich povrch tvoří tenká vrstva vodivého materiálu a v současné době patří k nejpoužívanějším vůbec. Hmotové rezistory jsou celé tvořeny z odporového materiálu. Patří k nim vodní rezistory.

Rezistory jsou označeny barevnými proužky, které udávají jeho hodnoty. Výjimku tvoří SMD rezistory určené k povrchové montáži. Ty jsou opatřeny takřka výhradně číselným kódem.

Možné důvody poruchy rezistoru

Rezistory patří k tzv. pasivním součástkám elektrotechnických systémů. Ačkoliv jsou konstruovány víc než jednoduše, mohou se stát poruchovými, a zapříčinit tak nefunkčnost kompletně celého zařízení. Pokud je rezistor dlouhodobě tepelně přetěžován nebo třeba mechanicky poškozen, dochází k přerušení, kdy se mění hodnoty odporu. Uvažovat lze i nad zkratem, případně snížením odporu. S tím se můžeme setkat díky vnějším vlivům, jakými jsou vlhkost, vodivé nečistoty v místě spojů a podobně.

Specialistou nejen na pasivní součástky je TME. Nabízí SMD, uhlíkové, metalizované, výkonné a audio rezistory.

 

Text nevyjadřuje názor redakce