Na trhu existují tři hlavní registry dlužníků. Mezi ně patří:

-          Bankovní registr klientských informací,

-          Nebankovní registr klientských informací,

-          SOLUS.

Získat negativní záznam v některém ze zmíněných registrů není žádnou výhrou, neboť právě negativní hodnocení snižuje šanci na získání výhodné půjčky. Přitom negativní záznam je v registru uchován i několik let.

Naopak dobrá úvěrová historie s včasnou úhradou závazků pozitivně ovlivňuje podmínky pro získání půjčky. Nejlepší prevencí je předcházet zadlužení a k úvěrům, do kterých patří i nebankovní půjčky, přistupovat zodpovědně.

 

4 situace, kvůli kterým získáte negativní hodnocení v registrech dlužníků

 

Pozdní úhrada složenek

Úmyslně opomíjet platbu za telefon či doplatek za energie se nevyplácí. Stačí, když nezaplatíte měsíční vyúčtování. Například do registru SOLUS se dlužník dostane, pokud je jeho dluh vyšší než 500 Kč a 30 dnů po splatnosti.

 

Zapomenutá splátka půjčky

Podobně to platí i v případech, kdy zapomenete na splátku půjčky, kontokorentního úvěru či kreditní karty. Zde však počítejte, že bankovní a nebankovní registry klientských informací mají nastaveny přísnější podmínky pro evidenci dlužníků. Negativní záznam proto klient získá po sebemenším prodlení po splatnosti.

 

Nezodpovědné zadlužení

Zlaté pravidlo úvěrování říká: „Užitek a funkčnost věci či služby, na kterou si půjčujete, musí být delší než doba její splatnosti.“ Z tohoto důvodu s úvěrem nefinancujte věci a služby, kterých se můžete vzdát. Typickými příklady jsou letní dovolené, dárky a další věci, na které váš rozpočet nestačí. Vždy je lepší na tyto zbytné věci našetřit a rychlé půjčky využít v nenadálých situacích na pořízení věcí, které potřebujete ke svému životu, zajištění zaměstnání a profesnímu rozvoji. V případě neuváženého zadlužení vás totiž splátky mohou přivést do potíží a dluhové spirály.

 

Dluhy na zákonných odvodech

Střídáte často zaměstnání a evidenci na úřadu práce? Začínáte podnikat? Jste OSVČ a sezónně přerušujete svou živnost? Pak si dejte pozor na povinné odvody sociálního a zdravotního pojištění. Stát a zdravotní pojišťovny totiž nepromíjí neznalost legislativy a zadlužení v povinných odvodech se může stát velkým problémem. Navíc vždy se můžete informovat na své pojišťovně i okresní správě sociálního zabezpečení o stavu vašich závazků a pohledávek.

Text nevyjadřuje názor redakce