Stroje UH-1Y Venom a AH-1Z Viper byly navrženy pro podporu Námořní pěchoty USA v příštích desetiletích při globálních misích. Jde o jasný důkaz, že Bell má za sebou dlouhou historii v oblasti inovací a technologického pokroku a je jedním z vizionářů v oblasti letectví. Česká veřejnost měla dokonce možnost obě helikoptéry vidět na vlastní oči během Dnů NATO v Ostravě ve dnech 21. - 22. září 2019, takto společně byly oba stroje v Evropě vystaveny vůbec poprvé.

 

Vrtulníky mají totožnou ocasní část, motory, rotorový systém, hnací systém, leteckou architekturu, software, ovládací prvky a displej. To znamená, že 85 % všech součástek je naprosto identických. Tato shoda přináší obrovské výhody v podobě snížení výdajů na logistiku, údržbu a personál. Kromě toho s sebou nese i řadu dalších výhod. Jednou z nich je například vysoká spolehlivost jednotlivých součástek. Za další výhodu lze považovat taktiku  Námořní pěchoty USA, která využívá synergie při souběžném provozu obou vrtulníků.

 

Stroje AH-1Z a UH-1Y jako jeden tým poskytují bezkonkurenční schopnost napříč celým spektrem vojenských operací. Od těsné letecké podpory, přes konflikty vzduch-vzduch, až po rychlé zavedení a stažení vojsk. Drak bojových letounů je speciálně navržen a otestován, aby obstál v nejrůznějších klimatických prostředích a bojových podmínkách, a to včetně těch nejnáročnějších  Jak v tropických teplotách, tak při silných mrazech v horách. Stroje procházejí neustálou modernizací, aby se mohly adaptovat na nově vznikající hrozby.

 

AH-1Z je dvoumotorová helikoptéra s čtyřlistou vrtulí a přídavnými pohonnými jednotkami, díky nimž má rozšířený operační dosah. Součástí je také systém kombinací různých zbraní, jež mohou způsobit obrovské škody – protitankové řízené střely Hellfire, střely AIM-9 sidewinder, rakety řízené laserem a kanón 20mm. Zbraně lze využít k útoku na široké spektrum leteckých, pozemních a námořních cílů.

 AH-1Z multiple aircraft 29 Palms

UH-1Y je jediný víceúčelový bojový vrtulník, který se dnes vyrábí s plně integrovanými systémy zbraní včetně počítače sloužícího k bojovým misím. Helikoptéra je díky tomu schopná operačního nasazení nejenom ve dne, tak v noci. Využívá přitom nejsilnější multisenzorový zaměřovací systém vůbec, Brite Star II Midwave FLIR. Díky němu může nepřátele zasáhnout i na velkou vzdálenost.

UH1Y Photo HF40

Text nevyjadřuje názor redakce