Návštěva Spojených států amerických je stále velkým snem mnoha Evropanů. Naprosto odlišný americký přístup k životu už natolik ovlivnil evropskou kulturu, že je pro mnohé inspirativní a objevný. „Za velkou louži“ míří i desítky zákazníků STUDENT AGENCY studovat na tamních středních školách.

„Zájem v porovnání s jinými destinacemi, jako je Austrálie či Nový Zéland, je enormní. Přitom je to tak trochu loterie. Studenti předem neví, kam pojedou, u koho budou bydlet, na jakou školu budou chodit.“ vysvětluje Peter Janičina, obchodní ředitel oddělení jazykových pobytů STUDENT AGENCY. „Studenta si totiž vybírají hostitelské rodiny na základě přihlášek,“ dodává. Následně partnerská organizace zajišťuje místo na střední škole.
Konkrétní destinaci si mohou zákazníci vybrat pouze za programový příplatek. V takových případech u nich vyhrávají školy ve slunné Kalifornii nebo na Floridě. Ze statistik STUDENT AGENCY ale vyplývá, že většina zákazníků vše nechá na náhodě.

Jako největší přínos programu jeho absolventi vnímají především zlepšení jazykových schopností. „Zajisté, cena za roční či semestrální pobyt je jednorázově vyšší, než když dítě posíláme jednou týdně na hodinu angličtiny. V ceně je zahrnuté ale i ubytování u rodiny, jídlo, sportovní aktivity a tak dále. Kdybychom srovnali náklady na vyžití dítěte doma a na škole v USA, tak budou srovnatelné. V posledních letech i u prodeje jazykových pobytů vidíme, že rodiče chtějí investovat do vzdělání svých dětí,“ dodává Janičina.

Mezi absolventy pobytu na americké střední škole patří také Radovan Kubovič. „Chodil jsme na jednu z těch větších škol, kterou navštěvuje asi 1500 studentů. První dny pro mě byly stresující, ale díky ochotě mých skvělých kamarádů se můj středoškolský život podobal těm ve filmu,“ popisuje svůj pobyt ve státě Washington na východním pobřeží Spojených států amerických.

Za celých 10 měsíců ve Spojených státech stihl navštívit i další místa. „Viděl jsem například San Francisco, Los Angeles, Las Vegas, Vancouver, Chicago, Detroit, New York. Hodně jsem cestoval i se svou hostitelskou rodinou,“ vzpomíná náš zákazník Radovan Kubovič.

Programu se může účastnit pouze student tuzemské nebo slovenské střední školy, který ještě neukončil vzdělání maturitou nebo jinou zkouškou. Znalost angličtiny by měla být minimálně na středně pokročilé úrovni. „Rozhodnutí o účasti v programu nesmí být pouze snem rodičů, ale i studenta samotného. Očekává se od něj schopnost samostatného rozhodování, zájem a pozitivní přístup ke studiu, ochota a tolerance, motivovanost. Zájemci o program by neměla chybět chuť učit se, překonávat nejrůznější překážky a přizpůsobit se novému prostředí,“ doplňuje Janičina za STUDENT AGENCY.

Každoročně desítky zákazníků STUDENT AGENCY zamíří i na střední školy ve Velké Británii. Zhruba stejný počet studentů, míří také do německých škol. V nabídce si uchazeči vybírají konkrétní města, nejžádanější jsou pobyty v Berlíně, Norimberku či Mnichově.

Text nevyjadřuje názor redakce