Tradičně silným momentem předaukční výstavy Galerie KODL jsou díla reprezentující českou modernu, která je fantasticky zastoupená celou řadou vynikajících galerijních obrazů. Někteří z našich největších umělců (Toyen, Mikuláš Medek, Václav Špála a František Foltýn) se v podzimní aukci výjimečně představují kolekcemi galerijních děl, takže lze podrobně studovat vývoj jejich výtvarného jazyka. Za zmínku také stojí skutečnost, že celá řada obrazů se do této aukce vrací po mnoha desítkách let v zahraničí či ve starých soukromých sbírkách.  

Toyen: Portrét André Bretona
Toyen: Portrét André Bretona vyvolávací cena: 5 000 000 Kč
Foto: Galerie Kodl

Nejdražší položkou celé aukce je obraz Toyen Ráj černochů s vyvolávací cenou osmnáct milionů. Řadí se mezi vzácné práce autorky, v nichž se navrátila k primitivizujícímu tvarosloví pod dojmy z životem bující Paříže. Mezi další ukázky její práce v letošní aukci patří plátno Nature morte cubiste (Zmrzlina), jež spolu s rozpracovaným výjevem na rubu plátna skvěle demonstruje obrovský stylový posun autorky, který její tvorba zaznamenala s nástupem do Devětsilu v roce 1925. Z doby, kdy už byla natrvalo usazena v Paříži a etablována mezi tamějšími umělci, pochází obraz Portrét Andrého Bretona, představující jakýsi důstojný prapor surrealismu. Posledním obrazem Toyen, který se bude dražit, je plátno U Černého slunce, obraz reflektující její obdiv tajuplnosti pražských domovních znamení.

Výjimečnou ukázkou meziválečného období je velmi vzácný obraz Červený motocykl Josefa Čapka, který svědčí o vyrovnanosti a svébytném uměleckém projevu, kterého Čapek po umělecké stránce v tomto období dosáhl. Dílo se samotnému Čapkovi tak líbilo, že ho umístil nad svůj pracovní stůl. Představuje se také jeho oboustranné plátno Žebrák/Dívka s míčkem

Josef Čapek: Červený motocykl
Josef Čapek: Červený motocykl vyvolávací cena: 7 000 000 Kč
Foto: Galerie Kodl

Skvělou kolekci tvoří i obrazy Františka Foltýna. Z roku 1922 pochází dva obrazy, výjimečné tím, že jsou oba oboustranné. Prvním z nich je velmi vzácné plátno Modrá Madonna/Vesnice s kostelem, jež oslovuje specifickým malířským rukopisem těchto raných let v kombinaci s ohromující modří lícové malby. Druhým oboustranným plátnem je Krajina z okolí Mukačeva/Milenci. Oba obrazy pochází z rodiny dětského lékaře, se kterým Foltýn navázal přátelství v Podkarpatské Rusi a obrazy mu věnoval. O několik let později vzniklo i velkoformátové plátno Františka Foltýna Kompozice - červená vytvořené v nejlepších letech jeho tvůrčí kariéry a které odráží Foltýnovu pařížskou zkušenost, jež znatelně podpořila jeho cestu k abstrakci. 

František Foltýn: Vesnice s kostelem, vyvolávací cena: 1 600 000Kč
František Foltýn: Vesnice s kostelem, vyvolávací cena: 1 600 000Kč
Foto: Galerie Kodl

Již tradičně se sešla kolekce obrazů Emila Filly, která reprezentuje průřez takřka celou jeho tvůrčí kariérou. Do meziválečné etapy spadá Zátiší s mísou a dýmkou či Zátiší s ananasem. Do poválečných let se řadí Zátiší s hyacintem. Poslední etapu jeho tvorby a České Středohoří, kde tou dobou pobýval, připomene plátno Košťálov

Bohatě a pestře je zastoupena i tvorba oblíbeného Václava Špály. Kromě kytic a zátiší, a to včetně těch raných, má divák možnost prohlédnout si i krajinářskou polohu jeho tvorby, zejména díky obrazu galerijní kvality Na Berounce z vynikajícího modrého období. Vzácnou ukázkou jeho práce s tématem moderní architektury je i obraz Lázně Sliač.

Emil Filla: Zátiší s hyacintem
Emil Filla: Zátiší s hyacintem vyvolávací cena: 1 700 000 Kč
Foto: Galerie Kodl

Naši modernu dále skvěle reprezentují práce Jana Zrzavého, Karla Černého, Josefa Šímy, Jaroslava Krále nebo Otakara Kubína. Slavná Skupina 42 je zastoupena hned několika jejími představiteli - Františkem Hudečkem, Františkem Grossem, Bohumírem Matalem a Kamilem Lhotákem. Sběratele jistě zaujmou dvě nádherná plátna,prvním je Čínská želva od Zdeňka Sklenáře skvěle dokládající nový směr jeho malířského rukopisu v padesátých letech. Druhým plátnem je obdivuhodná Citadela IX. od Františka Muziky, jež se řadí do stejnojmenného cyklu.

Naprosto unikátní kolekci v letošní aukci tvoří pětice poválečných děl Mikuláše Medka. Jeho nejdražším obrazem v aukci je plátno Příliš mnoho alkoholu II (Vodka) z roku 1965 s vyvolávací cenou pět milionů. Jeden ze zásadních obrazů malířského vývoje Medka svědčí o autorově nepopsatelné tvůrčí síle a výjimečném talentu. Málokterý jeho obraz ukazuje tak jako tento, jak moc bylo pro umělce naléhavou nutností přenést na plochu plátna vlastní pocit. Zcela jedinečná a na českém uměleckém trhu velmi vzácná velkoformátová práce Žíznivý anděl II patří k vrcholným plátnům jeho pozdního období.

Podrobnosti na www.galeriekodl.cz

 

Text nevyjadřuje názor redakce