„Zabezpečení voleb se týká každého,“ říká profesor informatiky na University of Michigan Alex Halderman, který se zabývá hackerskými útoky na volební klání po celém světě. Halderman stojí za změnami pravidel sčítání hlasů v Indii a mimojiné také dokázal z amerického hlasovacího přístroje udělat arkádový automat s hrou Pac Man.
Příští americké volby podle něj mohou být z hlediska kyberbezpečnosti mnohem horší, než ty z roku 2016. Sám už dvakrát upozornil kongres na zranitelná místa hlasovací techniky, která má být v roce 2020 použita. Pro větší bezpečnost navrhuje používat kombinaci papírového i elektronického hlasování. „Když můžeme využít fyzickou pojistku, neměli bychom se jí vzdávat,“ vysvětluje Halderman, který přijel do Prahy na pozvání Avastu jako hlavní řečník konference Cybersec&AI.
Během volebního výzkumu v Indii, Estonsku, Austrálii a Spojených státech Halderman zjistil, že stejně jako v jiných oblastech moderního života dokážou technologie problémy s kybernetickou bezpečností vytvářet i řešit. „Země po celém světě se snaží zefektivňovat fungování voleb pomocí počítačových technologií a systémů připojených k internetu, ale ve skutečnosti tím otevírají vrátka novým rizikům,“ vysvětluje.
Halderman v Indii rozebral hlasovací přístroj, který vláda chválila a whistlebloweři se vysmívali, a odhalil v něm řadu zranitelností. Zjistil, že hackeři by mohli snadno změnit celkový odečet hlasů na LED displeji přístroje a ovlivnit tak souhrnné výsledky hlasování v něčí prospěch. Indie posléze zavedla povinnost zaznamenávat každý hlas ve volbách na papír. Halderman věří, že toto řešení by mohlo najít uplatnění i v jiných demokratických zemích. Ze všech nejdůležitějších součástí infrastruktury, jako jsou elektrická a vodovodní síť, zdravotnické instituce nebo systémy místní správy, lze podle něj volební systémy před hackerskými útoky ochránit nejsnáze. „Stačí k tomu pouhá fyzická opatření, například papírové záznamy každého hlasu a lidé, kteří tyto záznamy zkontrolují. Hlavní překážkou je politika. Nejde ani tak o umělou inteligenci, jako o selský rozum.“
Federální hlasovací systém je podle Haldermana stále velmi zranitelný. Dvanáct států plánuje používat hlasovací přístroje bez papírových záznamů. A protože jsou hlasovací systémy vzájemně propojené a mají přístup na internet, chyby v jejich zabezpečení by mohly překročit hranice dotyčných států. „Potřebujeme, aby vedení země podniklo ráznější kroky,“ říká Halderman. „Federální vláda nestanovila žádné skutečné normy a na řešení těchto bezpečnostních problémů vyhradila jen minimum finančních prostředků. Státy a města se tak dostávají na frontovou linii mezinárodní informační války a to není situace, o kterou by stály,“ doplňuje Alex Halderman.

Text nevyjadřuje názor redakce