Výběr podlahy je v obou případech základ. Každý den po ní chodíme, stavíme na ní nábytek, šoupeme židle, možná po ní běhají i domácí mazlíčci. Kdo na ní bude šetřit, možná se brzy dočká překvapení v podobě prasklin, škrábanců a dalších poškození. Pokládka podlahy je investice na pár let dopředu, proto ji vybírejte s rozvahou.

Co to je „podlaha“

Podlaha je důležitá a nejvíc zatěžovaná součást interiéru. Když dojde na její výběr, je třeba si položit několik zásadních otázek.

  • Co od podlahy očekáváte?
  • Kam ji chcete pokládat? Je tam vlhko? Podlahové topení?
  • Jak moc ji zatížíte?
  • Budou po ní běhat i zvířecí miláčci?

Jak vypadá ideální podlaha?

To je otázka. Obecně by ale měla dlouho vydržet, plnit svou funkci a pořád vypadat „jako zamlada“. To se lehko řekne, ale hůř hledá. Existuje vůbec taková podlaha? Ano, a je z vinylu.

Když se řekne vinylová podlaha

Podlaha z vinylu je dostupná v mnoha barvách, designech a provedení. Je kombinací přírodních a syntetických materiálů. Napadá vás lino? Nejste daleko od pravdy. Vinylová podlaha má s linem mnoho společného. Stejně jako jde kupředu doba a vyvíjí se technologie, tak i podlaha z PVC prošla změnou.

Dnes už se při výrobě nepoužívají ftaláty, které se uvolňují do vzduchu a vstřebávají do krve. Dnešní podlaha z polyvinylchloridu je ekologičtější. Vinylové podlahy s označením A+ se navíc vyznačují nízkými emisemi těkavých organických látek.

Z jakých druhů „vinylu“ můžete vybírat?

Podlahy z vinylu jsou ve většině případů heterogenní podlahy. To znamená, že jsou tvořeny více vrstvami, přičemž každá má svůj účel.

Vinylové podlahy dělíme do tří základních kategorií:

  • Vinylové metrážové podlahy, které by většina z nás i dnes označila za lino. Jsou to měkčené podlahoviny v rolích o šíři 2,3,4 nebo 5 metrů, které dál dělíme na zátěžové a bytové. Podle podkladní vrstvy je dál můžeme dělit ještě na vinyl s filcem, nebo s pěnovým rubem.
  • Lepené vinylové dílce ve formě lamel, které jsou 2-3 milimetry silné a seženete je v mnoha dekorech. Věrně napodobí kámen, dřevo, kov i další materiály. Stejně jako měkčené PVC v rolích je dělíme na zátěžové a bytové.
  • Plovoucí podlaha z vinylu se hodně podobná lepeným dílcům, nosná vrstva je ale silnější. Mezi lidmi je hodně oblíbená kvůli snadné instalaci díky click systému.

Čtěte také: Kdy je vhodnější lepená vinylová podlaha a kdy plovoucí?

Hledáte odolnou a po dlouhou dobu pěknou podlahu? Už jste ji našli. Do vinylové podlahy se prostě zamilujete. Vyzkoušejte ji.

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce