Zakladatel projektu Richard Valtr se myšlenkou na Mews začal zaobírat už během roku 2012, kdy si uvědomil, že by hosté mohli ocenit inovativní cloudové prostředí s využitím mobilních zařízení, které přináší rychlou odezvu a mnoho funkcí celého systému i pro manažery ubytovacích zařízení. Nápad přišel ve chvíli, kdy Richard budoval hotel v centru Prahy, jehož provoz se měl obejít bez recepce.
„Přišlo mi logické použít nějaké online řešení, které by dokázalo ulehčit proces ubytování podobně jako například na letištích. Zjistil jsem, že řada hotelů stále používá zastaralé systémy, které jsou velmi těžkopádné a není vůbec jednoduché je integrovat. Z toho vzešel nápad vybudovat rozšířený systém správy ubytovacích zařízení v cloudu,“ popisuje Richard Valtr začátky svého startupu.

Změnit zažité procesy
Richard zašel se svou vizí za přítelem Matthijsem Wellem (dnešním CEO Mews), který již v hotelovém odvětví úspěšně působil. Toho Richardova představa zaujala. Rok nato už se společně stali partnery známého hotelu Emblem v Praze, který jako historicky první klient Mews rychle zjistil, v čem vězí výhody jejich technologie.
„Podařilo se nám sestavit ohromně talentovaný tým programátorů z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity. Mezi jeho členy jsme přivítali Jana Širokého, který je nynější CTO Mews, a Jiřího Heimlicha, dnešního vedoucího produktového oddělení,“ vypráví Valtr.
Spolupráce s hotelem Emblem byla úspěšná a mladý startup záhy zaplavily žádosti dalších hotelů z Česka a také hodně zahraničních. K vysoké poptávce po novém řešení přispěl mimo jiné fakt, že je produkt velmi inovativní, dá se snadno integrovat se stávajícími systémy a nabízí možnost online check-inu s integrovanými platebními postupy. Je také plně optimalizovaný pro mobilní zařízení.
„Našli jsme obrovskou mezeru na trhu. Umožňujeme hostům spojit se přímo se zaměstnanci hotelů pomocí vlastních mobilních zařízení, díky nimž mohou pohodlně komunikovat v reálném čase. Pevně věříme, že v budoucnu budou takto fungovat všechny hotely, hostely a další zařízení, která chtějí zákazníkům přinášet ten nejlepší zážitek z ubytování,“ dodává Valtr.

Použité technologie
Řešení od společnosti Mews Systems je provozováno na platformě Microsoft Azure. V roce 2013 bylo zařazeno do programu společnosti Microsoft, který poskytoval podporu a bezplatné licence vybraným nově založeným firmám. Během tří let Microsoft poskytl společnosti Mews Systems kredity na služby Azure, aby si firma mohla dovolit škálovat své řešení a nemusela přitom obětovat nově vytvářené funkce.
„Práce s platformou Azure pro nás byla velmi přínosná,“ říká Richard Valtr. „Naše technologie vytvořila pro majitele hotelů bohatý zdroj analytických nástrojů a dat, které například umožňují řídit obsazenost v reálném čase a strategicky upravovat ceny podle sezóny a právě probíhajících akcí,“ tvrdí Valtr.
Hosté se mohou díky řešení od Mews Systems snadno ubytovat a bezproblémově komunikovat s personálem hotelu. Prostřednictvím navigační funkce může aplikace navíc sloužit jako mapa města pro turisty cestující do nových destinací, která je dostupná v jejich jazyce.

Posun vpřed, daleko méně komplikací
Dnes má společnost Mews Systems hlavní sídlo v Amsterdamu a zaměstnává více než 260 lidí. Mění svět hotelnictví ve více než 47 zemích na pěti kontinentech a díky rychlé expanzi se chystá otevřít další kanceláře. Na konci srpna dokonce získala investici 33 milionů dolarů od globální technologické investiční společnosti Battery Ventures.
„Ve firmě máme skvělý tým lidí, a ještě lepší kulturu. A samozřejmě si zakládáme i na tom, že používáme ty nejlepší technologie. Díky Azure se naše cloudová síť může vyvíjet a vylepšovat zákaznickou zkušenost našich klientů, říká zakladatel projektu Richard.
Řešení od Mews dnes používá už více než 1 000 ubytovacích zařízení, od hotelů přes hostely, ubytovny až po kempy. Aplikace jim pomáhá automatizovat procesy a zbavuje je zbytečných komplikací, které byly dříve na denním pořádku.

Text nevyjadřuje názor redakce