Evropa stárne, v průběhu příští dekády bude čtvrtině kontinentu více než 65 let. Neurodegenerativní onemocnění, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, patří mezi nejrozšířenější nemoci spojené se stárnutím, které budou stále více zatěžovat evropské společnosti. Přestože některé nemoci zůstávají nevyléčitelné, po celé Evropě raší nové nápady, jak vylepšit péči o nemocné. A právě náš region se stává líhní talentů a inovací.

Například v posledním ročníku soutěže EIT Health Wild Card Programme, která na základě konkrétního zadání podporuje mladé podnikatele na poli zdravotnických inovací, pocházelo 40 % účastníků z evropských zemí s mírnou či nízkou měrou inovací dle metriky Evropského inovačního zpravodaje (European Innovation Scoreboard). Začínající podnikatelé tak mají stále různorodější pozadí díky možnostem, které jim nabízí organizace, jako je EIT Health.

EIT Health je síť předních evropských hráčů na poli zdravotní péče, která podporuje rozvoj nejslibnějších start-upů a podnikatelských záměrů. V roce 2019 tak EIT Health podpořila více než 50 slibných projektů a týmů ze střední, východní a jižní Evropy. Obdržely mentoring, trénink a finanční pomoc, a v neposlední řadě také dostaly přístup k široké síti partnerů EIT Health.

Program EIT Health InnoStars vedle České republiky pokrývá také Maďarsko, Polsko, Itálii, Portugalsko a další země střední, východní a jižní Evropy. Propojuje talenty a inovativní projekty s etablovanými institucemi a partnery. Důvěrná znalost těchto regionů nám pomáhá vyhledávat nové talenty a podporovat je v přetavování jejich nápadů do komerčních projektů,říká Balázs Fürjes, Managing Director programu EIT Health InnoStars.

InoCure z Česka: Na cestě k etické farmacii

Biotechnologický start-up InoCure pracuje s nanotechnologií při vývoji první 3D buněčné kultivační membrány, která umožňuje rychlejší, spolehlivé a etické předklinické testování potencionálních složek léků. Je vhodné pro farmaceutický průmysl i jiné aplikace na poli biologických věd. Tým získal druhé místo v soutěži InnoStars Awards 2019 a obdržel 15 000 eur pro další vývoj produktu. InoCure byl akcelerován v programu DEXIC Accelerator, který je organizován DEX Innovation Centre, českým EIT Health Hubem. EIT Health Huby jsou zřizovány prostřednictvím Regionálního inovačního programu (Regional Innovation Scheme, RIS) a slouží jako přístupové body k celoevropské síti nejlepších univerzit, společností a jejich projektů.

Při výzkumu a vývoji je klíčová spolupráce, a my máme ty nejlepší podmínky k propojování byznysu a akademické sféry v našich regionech. Jsme hrdí, že můžeme pomáhat rozvíjet české talenty a objevovat týmy, jako je InoCure. Vyvíjejí technologie, které jednou mohou zlepšit životy všech Evropanů,“ říká Jan Kubalík, ředitel DEX Innovation Centre, EIT Health Hubu pro Českou republiku.

Díky tolika talentům představuje tento region zlatý důl na inovace ve zdravotnictví. Kdo ovšem chce přetavit svůj nápad do projektu s tržním potenciálem, čelí větším výzvám, než s jakými se potýkají inovátoři v některých jiných zemích Evropy. EIT Health a Regionální inovační program EIT se snaží tuto nevýhodu vyrovnat, říká Monika Tóth, Programme Manager RIS.

 

 

Vyzýváme všechny vynálezce a tvůrce! Vyberte si svoje zadání a přihlaste se do 9. února do programu Wild Card 2020. Cílem je vytvořit podnikání, které řeší důležité medicínské výzvy a zlepšuje životy Evropanů.

 

Zde najdete více informací o EIT Health InnoStars a Regionálním inovačním programu EIT.

 Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce