TOP parametry, podle kterých vyberete tu nejlepší lednici

Pro výběr ledničky je důležité zorientovat se v pojmech jako A+++, Air Flow, americká lednice, akumulační doba mrazáku atd. Jak ledničku s mrazákem vybrat?

Energetická třída

Informuje o energetické náročnosti spotřebiče. Ledničky s třídou B a nižší už na trhu nenajdete, nejúspornější je chladnička s označením A+++, která má roční spotřebu 160 kWh.

Objem

Pro jednoho člena domácnosti se doporučuje 25 litrů mrazáku a 70 litrů v chladničce. Záleží ale na uspořádání lednice a životním stylu rodiny. Nakupujete na týden dopředu, nebo každý den? Jíte doma všichni jen dvakrát denně, nebo víckrát?

Hlučnost

Lednička jede nonstop a nikdo určitě netouží po tom, aby ho budila ze spánku. Ideální lednička není hlučnější než 40 dB.

Umístění mrazáku

Dokážete se ohýbat i k nejspodnějšímu šuplíku? Vytáhnete z něj i pětikilovou husu? Mrazák dole má větší objem, ten horní je zase přístupnější. Další možností je koupě samotné mrazničky.

Klimatická třída

Jaký je ideální rozsah okolních teplot pro běžný provoz ledničky? Hlídejte si je, ať se vyhnete zbytečné spotřebě a špatnému chlazení. Klimatická třída SN má meze 10-32° C, N 16-32°C, ST 18-38°C a T 18-43°C.

Akumulační doba mrazáku a mrazící výkon

Akumulační doba se hodí, když vypadne proud. Jak dlouho potraviny vydrží i po výpadku proudu zmrzlé? Ideální je 30 a více hodin. 

Mrazící výkon zase říká, kolik kilo čerstvých potravin mrazák zamrazí během 24 hodin.

Víte, podle čeho vybrat ledničku s mrazákem?

Vychytávky, které potěší

Vlastní nastavení polic je ideální třeba pro velkou rodinu. Klidně si rozmístění poliček přizpůsobíte pro velký hrnec plný nedělní polévky nebo svíčkové.

Chlazení dveří taky není od věci, protože se lépe udrží stálá teplota uvnitř ledničky. Frost Free u mrazáku zase označuje beznámrazový systém. V mrazáku je chlad rozložený po celém prostoru a na potravinách nevzniká námraza.

Náš tip: Potěší vás i nulová zóna? Přihrádka, která má konstantní teplotu kolem 0° C a maso i ryby zůstanou delší dobu čerstvé.

 

Text nevyjadřuje názor redakce