Základní typy rumů

Každý rum je po destilaci bezbarvý a čirý. Svoji barvu získává teprve zráním v sudech. V nich destilát zraje minimálně tři měsíce, často ale mnoho let. Dřevo dodává rumu nejenom barvu, ale především chuť. Prvotním rumem je tedy rum světlý, který zraje buď v ocelových tancích nebo maximálně 3 měsíce v dubu. Je ideální do koktejlů, kde vynikne jeho ostřejší, poněkud neotesaná chuť. Pokud tedy plánujete namíchat mojito nebo cuba libre, volte bílý rum třeba z portfolia společnosti Bacardi nebo Havana. Tmavé rumy, které zrály léta v dubových sudech, nikdy nemíchejte, jsou ideální pro pomalé upíjení a vychutnávání. Takových rumů je nepřeberné množství. Určitě však neuděláte chybu, pokud zvolíte kvalitní rum z Barbadosu, Jamajky nebo Kuby. Určitá skupina milovníků rumů upřednostňuje rumy kořeněné, spiced, které umí často na patře hezky štípnout.

Míchaný nebo single?

Většina tmavých rumů určených k přímé konzumaci jsou rumy míchané, tzv. blendované. Každý sud rumu má svoji specifickou chuť ovlivněnou dobou stáří, typem dřeva nebo stupněm vypálení sudů. Master Blendeři jednotlivé složky míchají tak dlouho, dokud výsledná chuť neodpovídá jejich představě. Tímto způsobem tak lze vytvořit obrovské množství druhů rumů. Pokud ovšem naleznete na etiketě napsáno single barrel nebo single cask, jedná se o rumy nemíchané, které pocházejí z jednoho konkrétního sudu. Často bývají lahvovány v sudové síle, tedy bez tradičního ředění na 40 nebo 38 % alkoholu.

Klasika nebo rhum agricole?

Pro destilaci rumů se ve většině případů používá melasa. Tyto typy rumů mají plnou chuť, často sladší, s bohatým aroma. V bývalých francouzských koloniích, například v Martiniku, se ale k výrobě rumů používá čistá přírodní cukrová šťáva. Takovým rumům se říká zemědělské, nebo-li Rhum Agricole. Obecně jsou svěžejší, s čistší chutí, která často připomíná koňak.

Vybrat ten správný rum pro tu správnou příležitost není vždy úplně jednoduché. Držte se ale jednoduché rady: při pití rumu si vždy udělejte pohodu a rum si v klidu vychutnejte. Nejlépe s přáteli.

Bestdrink.cz

Text nevyjadřuje názor redakce