Běžný denní úklid

 

Pokud nenastane některá z malých domácích katastrof popsaných v úvodu, stačí moderním dřevěným podlahám suchý úklid, tzn. zametení nebo vysátí vysavačem. Prach se z nich stírá snadno, proto také dřevěné podlahy obstojí v domácnostech alergiků. Také je možné stírat povrch podlahy vlhkým hadrem či mopem, jen by na podlaze neměly zůstávat vlhké kapky ani loužičky.

 

Důkladné čištění

 

Na to, jak postupovat, chceme-li být důkladnější, jsme se zeptali odborníka, pana Radka Malého z podlahového studia Barlinek.cz.

„Když se podlaha něčím zašpiní, mohu přidat do vody jakýkoli čistící prostředek, který mám po ruce?“

Na jeden z nejobvyklejších dotazů pan Malý odpovídá: „Všem našim zákazníkům vždy doporučujeme kupovat originální čistící prostředky doporučené přímo výrobcem podlah a tyto prostředky pak používat podle návodu ve správné koncentraci. Jenom tak je totiž možné dlouhodobě zaručit jednotný a stálý vzhled podlahy v celé ploše.“

Je rozdíl mezi podlahou lakovanou a olejovanou, každý z těchto povrchů vyžaduje jiný druh čistících přípravků, které se od sebe chemicky liší.

Pan Malý upozorňuje: „Některé čistící prostředky na olejované podlahy obsahují vosk, který by na lakovaném povrchu zanechával šmouhy. A naopak – olejovaným podlahám by neudělal dobře čistič na lakované podlahy, byly by spíše vysušené a brzy by zašedly,“ a dodává: „potřebujete-li se vypořádat se silnější nečistotou, použijte vždy k tomu určený intenzivní koncentrovaný prostředek. Ten se nechá několik minut působit a omyje se čistou vodou. Olejovaná podlaha se poté ošetří voskovým ochranným čističem, jehož působením podlaha regeneruje. Svůj regenerační prostředek, který se aplikuje stejně mají i lakované podlahy, účinně odpuzuje prach a nečistoty.“

 

Lakované podlahy další údržbu nevyžadují. Olejované by se měly občas (1 až 2 × ročně) ošetřit olejovým nátěrem, kterým se povrch napustí a vyživí a znovu se tak obnoví perfektní sametový vzhled.

 

Ochrana před poškozením

 

Škrábancům a poškozením podlahy je vhodné předcházet, pár snadných triků pomůže zabránit předvídatelným nehodám.

  • Židle by vždy měly mít nohy opatřené filcovými podložkami, které je potřeba občas vyměnit za čisté.
  • Pod pojízdné židle se vyplatí instalovat podložku a to i v případě, že mají speciální měkčená kolečka.
  • Přede dveřmi by vždy měla být rohož na očištění obuvi, aby se písek a kamínky zvenčí nedostávaly do předsíně, odkud by se mohly dále roznášet.

 

Renovace dřevěných podlah

 

Pokud se časem objeví škrábance či poškození například od pádu těžkého ostrého předmětu, jak zmiňujeme na začátku, je oprava snadnější u olejovaných podlah. U nich jednoduše zbrousíte poškozené místo a znovu je napustíte olejem.

U lakovaných podlah je bohužel nutné povrch zbrousit v celé ploše a podlahu poté znovu nalakovat.

„Život je ale dlouhý, co když bude renovace potřeba víckrát?,“ ptáme se pana Malého.

Odpověď je optimistická: „Podlahy Barlinek mají nášlapnou vrstvu silnou 3 mm, což zakládá na možnost opakovaných renovací. Pokaždé se vrstva ztenčí přibližně o 0,5 až 1 mm. Přitom olejované podlahy, které se nebrousí celoplošně nemohou o celou nášlapnou vrstvu přijít vůbec. Na dřevěné podlahy Barlinek.cz dáváme záruku 20 až 30 let. Jejich bezchybný vzhled je samozřejmě závislý na tom, jak se o ně klient stará, ale my víme, že při správné péči je to jen zlomek času, po který bude podlaha stále jako nová.“

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce