Půjčka musí být transparentní a férová!

Slušný poskytovatel finančních půjček stojí o slušného žadatele, který si peníze půjčí a také je v termínu splatí. Chová se k žadateli tak, aby byl spokojen a v případě potřeby se v budoucnu znovu obrátil na stejnou finanční instituci.

Poskytovatel s nekalými úmysly se snaží před žadatelem zatajit spoustu podstatných informaci a vydělat na různých poplatcích a sankcích – například na poplatcích za vyřízení a vedení půjčky, na poplatcích z prodlení, za mimořádné splátky či předčasné splacení a v neposledním případě na exekuci. Cílem takového nesolidního poskytovatele tedy je, aby žadatel půjčku spíše nesplatil.

 

V čem spočívá transparentnost a férovost půjček?

  • Víte, kdo vám půjčuje

Firma se neskrývá za anonymní adresou či inzerátem. Solidní firma má vlastní webové stránky s kontaktními údaji včetně sídla firmy, telefonním spojením a e-mailem. Solidní nebankovní poskytovatel je držitelem licence od ČNB.  

  • Veškeré informace k půjčce jsou uvedeny jasně a srozumitelně

„Žadatel by měl mít ve smlouvě jasně specifikované údaje o výši půjčky, výši měsíční splátky, době splatnosti, výši RPSN a dalších poplatcích: za vyřízení a vedení půjčky, za odklad splátky, prodloužení splatnosti, mimořádnou splátku, předčasné splacení atd.,“ vyjmenovává všechny důležité údaje Petr Král, produktový manažer spotřebitelských úvěrů mBank. Ta získala začátkem roku první místo v soutěži Finanční produkt roku 2019 v kategorii Spotřebitelské neúčelové úvěry a byla vyhodnocena jako jedna z nejtransparentnějších bank v oblasti spotřebitelských úvěrů.

„Transparentnosti pomáhá také on-line kalkulačka, díky níž si žadatel spočítá, kolik za půjčku celkem zaplatí. My uvádíme na stránkách i vzorový příklad. Nemůže se tedy stát, že by klient nějakou položku půjčky nepochopil nebo pochopil nesprávně. Klient vždy dopředu ví, do čeho jde,“ dodává Král. Určitě si prostudujte celý ceník, mohou zde být i další položky, které poskytovatel neuveřejňuje, přesto se vás mohou v budoucnu týkat – například zpoplatněné první upomínky atd. 

  • Úroková sazba a další poplatky nejsou extrémně odlišné od konkurence

Udělejte si srovnání s několika dalšími poskytovateli půjček – pokud narazíte na extrémně výhodnou sazbu či další podmínky, něco pravděpodobně nebude v pořádku. Ptejte se a řádně čtěte ve smluvních podmínkách a ceníku i mezi řádky.

  • Máte k dispozici zákaznickou linku, kde vám ochotně pomohou s vysvětlením všeho, co potřebujete vědět. Tato linka je buď zdarma, nebo je zpoplatněna běžným tarifem. 

  • Poskytovatel má zpracované nejčastější otázky a odpovědi pro žadatele – cílem je podat žadateli základní informace a třeba ho i navést na další otázky, které by mohl posléze konzultovat na zákaznické lince.

  • Na uzavření smlouvy o půjčce máte dostatek času – poskytovatel s nekalými úmysly vás bude tlačit do co nejrychlejšího podepsání smlouvy. Nenechte se zahnat do kouta a vše si důkladně promyslete.

Půjčit si jakýkoliv obnos peněz znamená pro každého závazek. Nabídka poskytovatelů půjček je dostatečně široká a máte z čeho vybírat, tak si dopřejte čas na jejich důkladné prostudování. 

 

Text nevyjadřuje názor redakce