I na to už na trhu existuje řešení. Pomoc nabízí mBank, a to prostřednictvím spořicího účtu mSpoření, který umožňuje při utrácení zároveň odkládat stranou. „S každým výdejem vyšším než 100 Kč se automaticky převede určitá částka z běžného účtu na spořicí, takže vlastně rozumně rozdělujete rozpočet mezi výdaje a úspory,“ uvádí Jan Kamenský, produktový manažer mBank, a dodává: „Nedojde tedy už k situaci, že byste v daném měsíci nic neušetřili. A to je právě důležité – spořit pravidelně, jen tak dojdete k cíli.“

Odborníci na finance doporučují alespoň jeden měsíc sledovat, za co vlastně utrácíte. Měli byste se řídit pravidlem 50/20/30. 50 % vašeho příjmu by mělo stačit na pokrytí nezbytných výdajů, 20 % byste měli dát na spoření a 30 % by vám mělo stačit na zbytná vydání.

Pokud vám z analýzy domácího rozpočtu vyjde, že byste měli každý měsíc ušetřit alespoň pár stovek, nebo tisícovek (statistiky říkají, že průměrný Čech dokáže měsíčně ušetřit 2720 Kč), jak je možné, že na účtu před další výplatou nezůstane tolik, kolik jste si představovali?

Je to tím, že utrácíte za zbytečnosti. Drobnosti, které si sem tam koupíte, ale nutně je nepotřebujete, vám tak nenápadně vytáhnou z peněženky pár stovek či tisíců měsíčně. Říkáte si, ale já prostě neumím své finance tak důsledně hlídat! A kdo umí? Právě proto je lepší se spolehnout na banku, která útratu pohlídá za vás.

Na mSpoření si dokonce můžete nastavit až osm cílů, na které chcete spořit. Primárně byste si měli vytvořit rezervu pro nenadálé životní situace, abyste byli schopni přežít minimálně 3 až 6 měsíců bez příjmu. Pak si vytvořte nějaké dlouhodobé cíle (na důchod, vzdělání dětí, automobil…), ale určitě nezapomeňte ani na ty krátkodobé (nový mobil, kolo, zahraniční víkendový pobyt…), protože jejich rychlé dosažení pro vás bude motivací k nastavení dalších.

„Naše aplikace vám také pomůže určit částku, kterou byste měli měsíčně naspořit, abyste ve stanoveném termínu skutečně dosáhli daného cíle,“ uvádí Jan Kamenský. K cílové částce vám také dopomůže sympatické úročení účtu ve výši 1,2 % i to, že jeho založení i vedení je zdarma.

K definovaným cílům vás dovede jedna ze čtyř variant spoření, které produkt mSpoření nabízí. V té první se vám z jakékoliv částky nad 100 Kč hrazené platební kartou, převodem či výběrem z bankomatu přesune určité procento (od 1 do 10 %) na vaše cíle. Druhou variantou je připsání jakékoliv částky od 10 do 50 Kč za každý výdej. Třetí variantou je zaokrouhlování – při každé transakci se na cíl odloží rozdíl mezi zaplacenou částkou a zbytkem do nejbližší stokoruny (v případě částky, která je násobkem 100, se připíše 50 Kč). Uhradíte-li tedy například účet za 340 Kč, 60 Kč jde na vámi určený cíl. Poslední, čtvrtou možností je prosté nastavení fixní částky, kterou si necháte zasílat trvalým příkazem každý měsíc na váš cíl z běžného účtu. mBank při volbě způsobu spoření navíc vždy ukazuje, kolik byste naspořili za minulý měsíc s daným typem spoření.

Založení, vedení i případné zrušení účtu je bezplatné. Více informací o mSpoření naleznete zde.

Text nevyjadřuje názor redakce