Během dnů, kdy sluníčko pálí o sto šest, je každý zdroj osvěžení vítaný. Nemusíte hned skákat do bazénu, stačí na sebe nechat padat kapičky vody ze sprchy. Ta solární nezabere moc místa, není ani náročná na provoz.

Jak solární sprcha funguje?

Možná si solární sprchu představujete jen jako sáček na vodu, který pověsíte někde na strom a necháte v něm po celý den (a možná i dýl) vodu ohřívat. Množství vody pak závisí na velikosti zásobníku. Takové jsou ale cestovní solární sprchy, které se hodí sportovcům nebo stanařům. Pro účely zahrady sprcha vypadá úplně jinak.

Tělo sprchy, které je vyrobené z plastu nebo hliníku, slouží jako zásobník vody i solární kolektor v jednom. K ohřátí vody nepotřebujete nic víc než sluneční paprsky. Šetří tak vaše náklady, je ekologická.

Víte, že teplotu vody si můžete u solární sprchy regulovat tak, jak jste zvyklí z normální sprchy? Během parných dnů totiž může teplota vody vystoupat i na 60° C. (Co si budeme povídat, pod tak horkou vodu nikdo nevleze.) Součástí sprchy tak je mísící baterie, která vám umožní namíchat si vodu přesně dle vašich představ.

 

3+1 tip, jak vybrat solární sprchu na zahradu
3+1 tip, jak vybrat solární sprchu na zahradu Foto: komerční článek

Jak solární sprchu vybrat?

 

Než se pustíte do samotného výběru, je třeba si ujasnit, jakou solární sprchu vlastně chcete. Kolik lidí ji bude používat, jak velký zásobník vody potřebujete, kam ji umístíte a co od ní očekáváte?

 

Krok první: Jaký typ solární sprchy vybrat?

Hodláte sprchu nainstalovat na zahradu a tam ji nechat, nebo ji budete přemísťovat z místa na místo? Podle toho si můžete vybrat mezi:

  • Pevnou solární sprchou, kterou nainstalujete do pevné podložky a ta tam pak bude stát.

  • Přenosnou solární sprchou s odlehčenou konstrukcí.

Víte, že pevná solární sprcha je bytelnější, má větší zásobník na vodu, často disponuje i oplachem nohou? Ta přenosná je sice levnější, kapacita vody je ale menší, stejně tak kvalita.

 

Krok druhy: Velikost zásobníku na vodu

Tady hraje velkou roli to, kolik lidí bude sprchu pravidelně používat. Určitě nesahejte po ohromném zásobníku jen proto, že k vám jednou za rok přijde návštěva, která se bude chtít vykoupat. Na druhou stranu je třeba, aby se mohli osprchovat všichni, kdo do bazénu pravidelně chodí.

Náš tip: Pro rychlou sprchu dvou lidí stačí osmilitrový zásobník, pro rodinu je třeba alespoň 20 litrů. Tam, kde bude sprchu používat víc lidí, je zapotřebí zásobník na 40 litrů vody.

 

3+1 tip, jak vybrat solární sprchu na zahradu
3+1 tip, jak vybrat solární sprchu na zahradu Foto: komerční článek

Krok třetí: Pevná nebo odnímatelná sprchová hlavice?

Stačí vám, že si pod sprchu stoupnete a necháte na sebe kapičky vody dopadat, nebo chcete mít hlavici v ruce a sprchovat se podle svých potřeb?

Krok čtvrtý: Kam sprchu nainstalovat?

Ideální je takové místo, kam po celý den dopadají sluneční paprsky. Tím si zajistíte celodenní přísun teplé vody.

Teď už víte, na čem při výběru solární sprchy záleží. Nezbývá než zvolit konkrétní typ, pořídit si ho a nainstalovat na zahrádku. Uvidíte, že investice nebudete litovat.  

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce