Ján Hájek a Mikuláš Splítek patří k nejuznávanějším a nejúspěšnějším investorům u nás. Každý z nich vede svůj vlastní fond, v němž spravuje mnohamiliardový majetek a zodpovídá se desetitisícům klientů.

„Právě v době krize, kdy se láme chleba, má naše profese největší význam,“ říká Ján Hájek. „Teď se projeví naše znalosti a zkušenosti. Právě v době krize dostane klient tu největší hodnotu za to, že nám svěří peníze.

Jedním ze svých klientů je ostatně i on sám. V akciovém fondu, který vede, má své úspory na penzi. „Udělám vše pro to, abych nebyl v důchodu bez peněz,“ konstatuje Hájek, který už 14 let vede fond Top Stocks. Se 70 tisíci klienty a hodnotou téměř 16,5 miliardy korun je to největší akciový fond v ČR. A zároveň patří dlouhodobě mezi fondy s nejvyšší výkonností u nás.

Top Stocks se vymyká i tím že má v portfoliu akcie pouhých 25 firem. Jsou to ty nejvybranější společnosti, kterým Ján Hájek po důkladné analýze trhu nejvíce věří. A když akcie některé firmy prodá, dokáže vyčkávat i celé měsíce, než je nahradí novou položkou, která mu přijde dostatečně zajímavá.

 „Jednou jsem čekal rok. V investování je strašně důležitá disciplína. To je vlastnost, která dlouhodobě rozhoduje,“ vysvětluje Hájek.

Mikuláš Splítek. Jedna z nejvýraznějších osobností nové generace českých investorů. Od roku 2017 řídí akciový fond Stock Small Caps.
Mikuláš Splítek. Jedna z nejvýraznějších osobností nové generace českých investorů. Od roku 2017 řídí akciový fond Stock Small Caps.
Foto: komerční sdělení

„Když stavíte dům, vidíte každý den, co jste přistavěl. V akciovém investování je však běžné, že na něčem pracujete třeba tři roky, a nevidíte žádné výsledky,“ dodává na téma disciplíny šéf fondu Stock Small Caps Mikuláš Splítek. „A pak se vám to úsilí zhmotní během jediného týdne, kdy vám nějaká akcie může klidně vyrůst o 50 %. Čas na burze je relativní, někdy se tam za jediný den stane víc než za celý rok.“

Fond Stock Small Caps patří stejně jako Top Stocks Jána Hájka pod Erste Asset Management. Byl založen před třemi lety, dnes má přes 40 tisíc klientů, spravuje majetek přes 7 miliard korun a zaměřuje se na menší firmy z akciových trhů Evropy a Severní Ameriky. Sektor menších firem má totiž historicky větší výnos, než je průměr celého akciového trhu. Ovšem za cenu vyšší kolísavosti, musíte mu tedy rozumět.

Nejtěžší je udržet si disciplínu právě v době krizí. Ján Hájek za svoji kariéru zažil hned několik burzovních bouří, včetně velké finanční krize v roce 2008. Během nich získal zkušenosti, které mu pomáhají proplout i dnešní pandemií.

Krize obvykle posílí velké hráče. A tak jsem si začal všímat sektorů, které musely během pandemie zavřít a zároveň v nich ani ti největší hráči neovládají výrazný podíl trhu. Takže mají kam růst. Do těchto velkých hráčů jsem investoval, protože právě oni krizi nejspíš ustojí a přeberou zákazníky menších firem, které během krize zaniknou,“ vysvětluje Hájek.

Mikuláš Splítek zase během krize přikoupil akcie firem z oblasti IT – což se vyplatilo, protože u nich už došlo k velmi silnému zotavení.

Současná krize názorně ukazuje, proč je v případě akcií tak důležité počítat s dlouhodobou, pravidelnou investicí na pět či více let, která vás přes bouřlivá období přenese a ve výsledku přinese zisk.

V dlouhodobém horizontu jsem optimistický. Jsou za tím moje zkušenosti z minulých krizí. Vždycky se tvrdilo, že zotavení bude pomalé a předkrizový růst se už nebude opakovat. Nakonec všechny překvapilo, jak rychle se trhy oklepaly a jak rychle rostly,“ dodává Ján Hájek.

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce