Když se řekne spoluúčast

Spoluúčastí se rozumí částka, kterou se pojištěný podílí na pojistné události. Tuto částku si dohodnete s pojišťovnou už ve smlouvě, může mít podobu:

  • Procentuálního vyjádření – tzn. že poškozený se na škodě bude podílet třeba 5 nebo 10 %.
  • Fixní částkou – poškozený se na škodě podílí třeba 5 000 Kč. Když bude škoda nižší, platí celou škodu právě poškozený. Jakmile bude škoda vyšší, vše nad stanovenou spoluúčast hradí pojišťovna.
  • Spoluúčast vyjádřená procenty s minimální fixní částkou – např. 10 %, minimálně ale 10 tisíc korun českých.

Víte, že čím vyšší si sjednáte spoluúčast, tím nižší pojistné budete platit? Má to ale jeden háček. Neřiďte se jen výší spoluúčasti. Sice ušetříte na splátce pojistného, když se ale něco stane, může se vám to prodražit.

Proč je spoluúčast součástí pojistek?

Kromě možné úspory na splátce pojistného má také motivační charakter. Pojištěný bude při pojistné události vždy něco platit ze svého, proto bude na předmět pojištění opatrnější.

A co z toho mají pojišťovny? I těm spoluúčast může ulehčit. Klient totiž nebude hlásit drobné škody, pojišťovnám tak ubude papírování s drobnými nehodami.

Náš tip: Víte, že spoluúčast může být i nulová? Ta ale znamená také nejdražší pojistné. Najděte si to nejvýhodnější pojištění porovnáním nabídek jednotlivých pojišťoven.

Spoluúčast v praxi

Máte své vozidlo pojištěné proti havárii, odcizení, vandalismu a dalším rizikům se spoluúčastí 10 %. Když vám auto někdo poškodí, vy nevíte kdo, a vznikne na něm škoda 50 tisíc korun, vy zaplatíte 5 tisíc, pojišťovna zbytek.

V případě, že budete mít spoluúčast vyjádřenou částkou, dejme tomu 10 tisíc korun, pojišťovna vám poskytne plnění ve výši 40 tisíc korun.

Jakou výši spoluúčasti zvolit?

Zamyslete se nad hodnotou věci, kterou chcete pojistit a ujasněte si, kolik byste byli schopni uhradit z vlastní kapsy při jejím úplném zničení. Podle toho si pak nastavte spoluúčast. Nesnažte se za každou cenu ušetřit na pojistném jen kvůli vyšší spoluúčasti. To by se vám totiž mohlo pořádně vymstít.

Než se tedy rozhodnete vozidlo nebo jiný majetek pojistit, spočítejte si možnou škodu u nejběžnějších rizik. Když vám totiž vandal poškrábe auto nebo poničí zámek, pravděpodobně se plnění od pojišťovny dočká jen ten, kdo má minimální spoluúčast.

Víte, že i samotné pojišťovny doporučují nastavit nejnižší možnou spoluúčast?

Opět jeden příklad z praxe. Máte sjednané havarijní pojištění s fixní spoluúčastí 10 tisíc korun. Jezdíte autem do práce a nenechavé ruce zloděje se chtějí podívat, co máte v kufru. Aby se do vozidla dostal, vylomí zámek. Pro vás to je ohromná komplikace, některé zámky se totiž objednávají ze zahraničí a budete na něj čekat třeba 2 týdny. Po tu dobu nejde auto zamknout. Výměna zámku v servisu a jeho cena se ale hravě vejdou do 10 000 Kč. Pojišťovna vám nic nezaplatí, vy ztratíte čas na policii, pojišťovně i v servisu.

Text nevyjadřuje názor redakce