Druhy lázeňské péče

I vy určitě máte ve svém okolí řadu lidí, kteří jezdí každý rok do lázní. A pěkně si to tam užívají. Vy si možná říkáte, že na tom nejste tak špatně, abyste si o ně taky zažádali, na druhou stranu, proč to nezkusit? Přírodní léčivé zdroje mají mnohdy skvělé výsledky.

Otázkou zůstává, na jaký typ lázeňské péče máte nárok. Známe totiž hned 3 druhy.

  • Komplexní lázeňskou péči, při níž všechny náklady hradí zdravotní pojišťovna a na dobu pobytu vám lékař vystaví neschopenku.

  • Příspěvkovou lázeňskou péči, kdy pojišťovna zaplatí jen vyšetření a léčbu, navíc na pobyt čerpáte dovolenou. Ubytování, lázeňskou péči a stravu si platíte sami.

  • Lázně pro samoplátce, kdy si vše hradíte sami.

Jak se dostat do lázní zdarma krok za krokem?

Na úplném začátku stojí cesta k vašemu odbornému lékaři, který posoudí, zda vám lázně mohou být ku prospěchu. Co dál?

Jděte k praktikovi

Od odborného lékaře byste měli zamířit k praktickému lékaři. Je to totiž právě on, kdo vystaví „Návrh na lázeňskou péči“. Zároveň navrhne typ lázeňské, její délku a místo.

Víte, že místo i délka se řídí indikačním seznamem pro lázeňskou péči? Ten také určuje, který specialista vám může lázně doporučit a podmínky, které musíte pro nárok na lázně splnit.

Návrh putuje k reviznímu lékaři

To, že váš lékař usoudí, že máte na lázně nárok prostě nestačí. Vaši žádost musí posoudit také revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny. Když ho odsouhlasí, pojišťovna žádost pošle do lázní, které na žádosti byly uvedeny na prvním místě. Pak už čekáte na termín nástupu.

Víte, že revizní lékař může komplexní lázeňskou péči změnit na příspěvkovou?

Malá kolonáda
Malá kolonáda Foto: komerční článek

Na žádosti může být víc míst?

Ano. Ošetřující lékař málokdy napíše jen jedno místo. Ne vždycky totiž mají lázně na prvním místě volnou kapacitu. Je tedy dobré mít v záloze ještě další místo. To můžete se svým lékař konzultovat a přizpůsobit ho svým možnostem. Lékař vám také poradí, které lázně jsou podle něj nejlepší a kde máte největší šanci.

Víte, že mezi lázně s největším počtem indikací patří Mariánské Lázně? Tam se zaměřují jak na léčbu nemocí pohybového ústrojí a nemocí ledvin a močových cest, ale také na nemoci dýchacích cest, metabolická onemocnění, onkologická a gynekologická onemocnění, nemoci trávicího ústrojí.

Co dělat, když revizní lékař žádost zamítne?

Odvolejte se! Máte na to 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí. Zjistěte si, proč byla vaše žádost zamítnuta a zkuste to změnit. Někdy se totiž stane, že za tím je jen nějaký nedostatek v žádosti. Když ho odstraníte, možná do těch lázní přeci jen pojedete.

 

Text nevyjadřuje názor redakce