Zamyslete se nad orientací domu

Pokud jste ve fázi projektování, zvažte orientaci místností z hlediska světových stran. Pro pasivní chlazení domu je výhodná orientace obytných prostor na sever. Zejména je dobré na severní stranu umístit ložnici. Pro spánek jsou vhodnější nižší teploty než ve zbytku interiéru. Velký vliv má i barva fasády a střechy. U fasády je lepší volit světlé barvy, to samé platí i pro střechy. Rozdíl teplot při srovnání černé a stříbrné střechy je markantní. Oblíbené jsou i tzv. zelené střechy s výsadbou rostlin nebo zatravněním. 

Pomoc hledejte v přírodě

První, co často stavebníci novostaveb dělají, je vykácení většiny stromů na pozemku. Následně je nahradí jehličnany, u kterých odpadá nutnost hrabání listí na podzim. Nejen, že stromy pasivně chladí dům tím, že jej stíní, ale ty listnaté mnohonásobně víc z listů odpařují vodu a tím ochlazují okolní vzduch.

Co je to pasivní chlazení domu?
Co je to pasivní chlazení domu? Foto: komerční článek 
 

Nechte teplo před okny

Nejúčinnější a nejrychlejší způsob pasivního chlazení nabízí venkovní žaluzie. Při volbě venkovního stínění si žaluzie volí až 70 % zákazníků. Venkovní žaluzie mohou zadržet až 94 % tepelné energie. Je možné je zapojit do systému chytré domácnosti a automaticky tak regulovat vytažení a naklápění lamel na každém okně zvlášť.

Co je to pasivní chlazení domu?
Co je to pasivní chlazení domu? Foto: komerční článek

 

Text nevyjadřuje názor redakce