Zkontrolujte celkový stav chaty

 

Během léta je ideální vrhnout se na úpravy a vylepšení chaty. Jako první se zaměřte na stav střechy. Zkontrolujte, jestli je stále v dobrém stavu, vyčistěte rýny a okapy. Pokud máte krb, nezapomeňte na jeho kontrolu a případné vyčištění kouřovodu odborníkem. Projděte i půdu, jestli se vám tam přes zimu neusídlila kuna nebo jiný zvířecí podnájemník. Zkontrolujte okna a dveře.

 

Pořádně vyvětrejte

 

Jedna z prvních věcí, které je dobré ihned po příjezdu na chatu udělat, je pořádně vyvětrat. Pokud máte na chatě místa, kde se může dařit plísním, tak tato místa zkontrolujte. Pečlivě ukliďte pod postelí i za lednicí a zkontrolujte, zdali se tam plíseň nerozšířila nebo se zde neusadil nějaký hmyz.

 

Ať z chaty není sauna

 

Se stoupajícími venkovními teplotami stoupají i teploty v celé chatě. Ideální je tedy myslet na venkovní stínící techniku, která pasivně interiér chladí. Stále oblíbenější jsou mezi českými chataři venkovní rolety a žaluzie. Venkovní žaluzie nabízí oproti roletám tu výhodu, že je možné jejich naklopením regulovat množství světla, které do interiéru vpustíte. Naopak rolety poslouží lépe v době, kdy na chatě nejste, protože budovu lépe chrání před extrémy počasí a jsou překážkou zlodějům, kteří by se chtěli do chaty dostat.

 

Chatu zabezpečte

 

V létě začnete na chatu přivážet sekačky a další drahé nářadí. Nastěhujete na chatu elektroniku, kterou jste preventivně na podzim odvezli. Pokud jezdíte v létě na chatu nepravidelně, mohou toho zloději využít. Proto investujte do kvalitního zabezpečení ve formě bytelných zámků, případně elektronického zabezpečovacího systému. Pokud zvolíte venkovní rolety, můžete nastavit jejich automatické zatažení a vytažení, i když na chalupě nebudete. Zloději pak neví, zda jsou majitelé přes týden na chatě nebo ne, pokud vidí střídavě vytažené a stažené rolety.

 

Jak připravit chatu na léto?
Jak připravit chatu na léto? Foto: komerční článek
 

Užitečné rady:

Co udělat před odjezdem z chaty? Snažte se vzbudit dojem, že se na chatě stále někdo nachází. Chalupa s trávou vysokou po kolena a uschlými květinami může být pro zloděje signál, že na chatě dlouho nikdo nebyl. Poproste souseda, ať vám zalije kytky a před odjezdem chatu i zahradu ukliďte a posekejte trávník.

Nepomáhejte zlodějům. Ukliďte všechno nářadí, které by případným zlodějům mohlo ulehčit vniknutí do chaty. Ukliďte kladiva, hrábě, krumpáče a schovejte všechny možné železné tyče.

 

 

 

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce