Časy, kdy ve veřejném prostoru převažovaly velké plechové zastávky veřejné dopravy, zanedbané nádražní budovy a naddimenzované autobusové terminály, jsou již dávno pryč. Stále více míst ve veřejném prostoru získává podobu odpovídající 21. století. Svůj nezanedbatelný podíl na tom má i mobiliář české firmy STREETPARK s.r.o. A toto je její příběh.

 

Historie firmy STREETPARK sahá do roku 2000, kdy designér Jan Padrnos založil studio BLACKBOX, které navrhovalo zejména nábytek a bytové doplňky. Tak trochu proti své vůli se stalo i producentem svých návrhů, neboť tehdejší výrobní firmy ještě neměly o design zájem. Svou výrobní základnu zřídilo na Vysočině, v Třebíči. Během velmi krátké doby získalo studio věhlas jak mezi klienty, tak i odborníky a architekty, a obdrželo několik cen za své produkty. Jan Padrnos vystavoval svůj design nejen v České republice (samostatné autorské výstavy v Design Centru ČR v Praze, v Moravské galerii v Brně nebo v Severočeském muzeu v Liberci), ale také ve světových metropolích (např. v Miláně, New Yorku, Bruselu, Essenu nebo Londýně). Českou republiku rovněž zastupoval na Bienále v Saint-Étienne. 

Streetpark lavička EKTA LEK1
Parková lavička EKTA v pražských Libeňských docích
Foto: komerční článek

 Studio v té době ještě nenavrhovalo venkovní výrobky vystavené větru, mrazu, dešti i častému užívání kolemjdoucími a všemi lidmi, kteří se pohybují ve veřejném prostoru, soustředilo se na malosériovou výrobu do pečlivě zařízených interiérů. K venkovnímu mobiliáři se studio BLACKBOX připletlo doslova náhodou. V roce 2003 požádal Jana Padrnose majitel pražské budovy, kde doposud má BLACKBOX jednu ze svých kanceláří, ať navrhne lavičku pro její vnitroblok. V souladu se svou stávající tvorbou navrhl Jan Padrnos lavičku z kvalitních trvanlivých materiálů a s důrazem na funkčnost. Lavička byla vyrobena z nerezové oceli s pevnou robustní konstrukcí a osazena dubovými latěmi a dostala symbolický název ONE. O rok později byla představena na přehlídce Designblok, kde zaujala i architekty, kteří zrovna projektovali rekonstrukci lázeňského parku v Poděbradech a něco takového přesně hledali. A tak byla lavička ONE představena vedení města a během následujících let město objednalo několik set kusů. Původně zamýšlená jednorázová akce tak měla nečekané důsledky. Po realizaci začala studio BLACKBOX oslovovat další města a přicházely nové objednávky. Kolekce se rozšiřovala, města a investoři již nepožadovali pouze parkové lavičky, ale i další prvky malé městské architektury

Streetpark stojan na kola PROBIKE SKP6
Modulární stojan na kola PROBIKE
Foto: komerční článek

 V průběhu let se ukázalo vhodné design studio a výrobní firmu oddělit a tak vznikl STREETPARK, designové výrobky, které probudí vaše „city“. Firma STREETPARK prvky městského mobiliáře vyvíjí, vyrábí a stará se i o jejich konečnou instalaci v dané lokalitě. Vizí firmy je, abyste se ve veřejném prostoru cítili jako doma. A to za přispění kvalitního a funkčního městského vybavení. 

Streetpark zastávkový přístřešek SITEO ZPS212
Nejprodávanějším zastávkovým přístřeškem značky STREETPARK je SITEO.
Foto: komerční článek

 A co se stalo s lavičkou ONE? I po dvaceti letech zůstává jednou z nejprodávanějších. Nadčasový design, z ergonomického hlediska správný profil poskytující pohodlné posezení pro všechny generace a robustní konstrukce zajišťující odolnost a dlouhou životnost lavičky, dodává tomuto výrobku perspektivu i do dalších let. 

Streetpark lavička ONE LON1
První parková lavička Jana Padrnose - ONE
Foto: komerční článek

 

Streetpark odpadkový koš BASM 01
Minimalismus odpadkového koše BAS M
Foto: komerční článek

 

Text nevyjadřuje názor redakce