Češi si půjčují čím dál častěji a čím dál větší obnosy. Vyplývá to z průzkumů České bankovní asociace, která situaci pravidelně mapuje. K nejčastějším důvodům půjčky patří pořízení automobilu, rekonstrukce nemovitosti nebo nákup spotřební elektroniky. Na druhou stranu je dobrou zprávou, že klesá počet rizikových půjček – ty k únoru 2020 meziročně klesly o 7 % procent, celkem na 13 %. I tak to znamená, že je v Česku stále několik set tisíc osob, které k půjčkám a úvěrům nepřistupují stoprocentně zodpovědně.

K takovému rizikovému chování patří například i opakovaná půjčka „do výplaty“ nebo půjčka na splacení předchozí půjčky. Toho se dopouští 42 % žadatelů, kteří se tak stávají potenciálními adepty na vstup do nebezpečné dluhové spirály. A jak už jsme zmínili, 13 % je nakonec skutečně rizikových.

Na co si nejčastěji půjčujeme? Trendy se mění

Zatímco v roce 2017 padlo 30 % úvěrů na spotřební elektroniku, 24 % na bílou elektroniku a 22 % na pořízení automobilu nebo motocyklu, v roce 2020 se očekává, že si budou lidé půjčovat především právě na pořízení vlastních dopravních prostředků, ve druhé řadě na rekonstrukce a teprve na třetím místě dojde na spotřební elektroniku. 

 

Koupě automobilu patří k nejčastějším důvodům, proč si půjčujeme peníze. Často se zadlužujeme také kvůli spotřební elektronice nebo bydlení.
Koupě automobilu patří k nejčastějším důvodům, proč si půjčujeme peníze. Často se zadlužujeme také kvůli spotřební elektronice nebo bydlení.
Foto: komerční sdělení

Poměrně uklidňující jsou také výsledky průzkumu, které ukazují, na co by si dotazovaní určitě nepůjčili – jde o zbytné záležitosti, jako jsou dovolená a sportovní vybavení. Schůdnější je pro dotazované půjčit si v takových případech od příbuzných.

Většina Čechů si osobně dojde pro půjčku do banky

Celých 65 % z těch, kteří si potřebují půjčit peníze, se obrací na banky, což je dobrá zpráva. V bance se totiž vyhnou extrémně nevýhodným úvěrům a tím i moderním finančním predátorům, kteří dokážou člověka jednoduše připravit třeba i o střechu nad hlavou. Následuje 32 % lidí, kteří raději požádají své příbuzné, 24 % žadatelů si pak bere půjčku rovnou u prodejce zboží.

Česká bankovní asociace zjistila i to, že nejčastěji si půjčku u banky Češi sjednají osobně. Pokud vsázíte na jednání tváří v tvář, je to zcela pochopitelné. Půjčka představuje dlouhodobý závazek, a je proto důležité banku znát a s bankéřem si projít všechny potřebné náležitosti. Jednodušší a rychlejší ale může být podání žádosti o půjčku online, samozřejmě u prověřené banky, u které si můžeme prostřednictvím online kalkulačky půjček spočítat, na kolik vás úvěr vyjde. 

 

Zdroje:

https://cbaonline.cz/nakupovani-cechu-na-uver-2020

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2397238-nejcasteji-si-lide-pujcuji-na-spotrebni-elektroniku-tretina-se-vsak-zadluzuje-bez

Text nevyjadřuje názor redakce