Každý ostřílený cestovatel ví, že i z dovolené v Tichomoří se člověk může vrátit pořádně ohlušený. A že na proslulém opuštěném ostrově se vlastně nedá být ani chvíli o samotě. Přitom vidět světová místa a nemuset se cestou k nim prodírat masami turistů je tak snadné. Stačí jen přijet objevit vzácný kus Slovenska, jaký svět neviděl - Košický světový kraj. Co nabízí?

 

Dřevěný kostel ze seznamu UNESCO v obci Ruská Bystrá
Dřevěný kostel ze seznamu UNESCO v obci Ruská Bystrá  Foto: komerční článek
 
NEJDRAŽŠÍ POKLADY CELÉHO LIDSTVA

 

Vyberte se na místa, která by každý slovenský, ale i český cestovatel měl mít v osobní kronice. Pokud si za svůj výchozí bod zvolíte Košice, v intervalu do sto minut se autem dostanete až k 18 památkám Světového dědictví UNESCO. A to už je tedy pořádná turistická výzva.

 

Spišský hrad
Spišský hrad  Foto: komerční článek

 

Začít můžete nejikoničtější památkou celého Slovenska, z jejíž kamenných zdí se ještě i dnes jakoby ozývalo řinčení těžkých mečů a brnění. Spišský hrad se hrdě vypíná nad krajinou a jeho majestát vás přímo ohromí a srazí do sedadla hned při výjezdu z tunelu Branisko.

 

Nedaleko hradu najdete další staletími ověřenou stavbu na seznamu UNESCO - Kostel Ducha v Žehře. Pokud se rozhodnete dát si trošku „do těla“ a cestu od hradu ke kostelu projdete pěšky, do ještě dávnější historie se ponoříte ve skalním městě Dreveník. Zde byly objeveny jedny z nejstarších nálezů prvotního osídlení východního Slovenska.

 

Večerní Drevnik
Večerní Drevnik  Foto: komerční článek

 

Kraj světa nabízí i světové přírodní bohatství. Obdivovat můžete i úžasné přírodní bohatství. Zkuste vihorlatský prales s více než dvěstěletými buky a Mořským okem. Nebo zkuste arktickou expedici pod zemí? Největší objem ledu v jedné jeskyni na světě najdete na jihu Národního parku Slovenský ráj - v Dobšinské ledové jeskyni. Nezapomeňte ale na teplé oblečení, led tam totiž netaje ani tehdy, když je venku 30 stupňů.

 

Dobšinská ledová jeskyně
Dobšinská ledová jeskyně  Foto: komerční článek

 

Pokud rádi naháníte vyšší tepové frekvence, zkuste opravdové podzemní dobrodružství. Prohlídková trasa v Krásnohorské jeskyni není žádnou vycházkou, ale pravým adrenalinovým zážitkem. Za fyzickou zdatnost a vytrvalost budete odměněni na samém konci - při pohledu na gigantický, 34 metrů vysoký Krápník rožňavských jeskyňářů.

 

Krásnohorská jeskyně
Krásnohorská jeskyně  Foto: komerční článek

 

 MÍSTA PRO SKUTEČNÉ OBJEVITELE

Pokud se již cítíte jako pokročilý objevitel a předešlá místa máte v cestovatelském „malíčku“, nadešel čas na absolutní třešničky. Známá místa klidně přenechejte jiným a vy se pro změnu toulejte místy, na kterých netřeba svádět boj o přežití s batohy a selfie tyčemi.

 

Kostel u obce Debraď
Kostel u obce Debraď  Foto: komerční článek

 

Kostel, z něhož vyrůstá strom. Ne, to není název surrealistického obrazu z madridského Muzea královny Sofie. Takový kostel skutečně existuje, máme ho na Slovensku, u obce Debraď. Na původních středověkých kamenných základech někdejšího kostela sv. Ladislava vystavěli dřevěnou konstrukci, která vytváří siluetu sakrální stavby. Ta je otevřená, což vytváří dostatečné životní podmínky pro strom zakořeněný uprostřed kostela. Nuže, víra nemusí růst pouze v bazilikách obložených mramorem.

 

Letohrad Sans Souci
Letohrad Sans Souci  Foto: komerční článek

 

 

Krásnou, shodou okolností také sakrální stavbu ukrývají louky nad obcí Iliašovce. Tisíciletá kaple je dnes jedinou památkou na někdejší osvícenský zábavní park, který sloužil hraběcí rodině Csákyových, ale i širokému okolí. Letohrad Sans Souci (z franc. bez starostí) - jak se toto místo nazývalo - byl barokní pýchou zdejších aristokratů. Nákladný způsob života je však přivedl na mizinu a hrabě dal v zuřivosti všechno zničit. Zachovala se pouze Tisíciletá kaple a obelisk, které dnes připomínají slavný Letohrad, ale i snadnou pomíjivost pozemských radostí.

 

Zatopený lom Beňatina
Zatopený lom Beňatina  Foto: komerční článek

 

Táhne vás to v létě k vodě? Zkuste zatopený lom Beňatina. Působivé přírodní divadlo, kterému k dokonalé kráse tak trochu dopomohl i člověk, si vychutnáte ze zbrusu nových chodníků. Tak schválně, podaří se vám na stěně bývalého lomu najít slavnou Beňatinskou velrybu?

 

Gejzír v obci Herlany
Gejzír v obci Herlany  Foto: komerční článek

 

Kraj světa existuje! Přijeďte objevit Košický světový kraj.

 

Mořské oko v pohoří Vihorlat
Mořské oko v pohoří Vihorlat  Foto: komerční článek

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce