Podle České bankovní asociace má zkušenost s nákupem na úvěr 59 % Čechů a jen za rok 2019 si peníze půjčila třetina obyvatel naší republiky. Půjčit si peníze tak není nic neobvyklého a na českém trhu se vedle klasických spotřebitelských půjček dávno zabydlely také specializované produkty, jako jsou třeba kreditka, kontokorent nebo konsolidace.

Ale pozor. Různé typy úvěrů se od sebe výrazně liší. Jak cenou vyjádřenou v úrokové sazbě a RPSN (roční procentní sazba nákladů), tak smluvními podmínkami, způsobem splácení a složitostí sjednání. Proto je důležité zvolit si tu správnou.

 

Bezúčelová půjčka – rychlé peníze na cokoli

Mimořádně oblíbená v Česku je bezúčelová půjčka. Slovo „bezúčelová“ znamená, že bance nemusíte dokládat, za co jste půjčené peníze utratili. Můžete je využít doslova, na co chcete, a ušetříte si tak starosti s papírováním, fakturami a účtenkami.

Půjčku na cokoli, jako je třeba Hello půjčka od Hello bank! (více o ní: https://www.hellobank.cz/pujcky/na-cokoliv), si sjednáte snadno online a peníze vám obvykle přistanou velmi rychle na účtu. U seriózního poskytovatele si půjčíte přesně tolik, kolik potřebujete, nemusíte se bát žádných skrytých poplatků a nefér podmínek. Od začátku také víte, kolik vás nakonec půjčka bude stát. Vše si totiž snadno předem spočítáte na online kalkulačce půjček.

Jediné, co si musíte pohlídat, je pravidelné splácení měsíčních splátek. Pro jistotu sinavíc můžete sjednat pojištění schopnosti splácet, se kterým zvládnete splácet i při ztrátě zaměstnání nebo dlouhodobých zdravotních potížích.

Pokud si plánujete vzít úvěr na auto nebo rekonstrukci bytu, zvažte účelovou půjčku. Oproti bezúčelové půjčce můžete získat výhodnější úrokovou sazbu. Banka si ovšem zkontroluje, že jste peníze opravdu využili na to, na co vám půjčila.

 

Konsolidace dokáže ulevit vašemu rodinnému rozpočtu – půjčky se sloučí do jedné a splátka může být nižší.
Konsolidace dokáže ulevit vašemu rodinnému rozpočtu – půjčky se sloučí do jedné a splátka může být nižší.
Foto: komerční sdělení

  

Konsolidace – zamávejte naposledy svým nevýhodným úvěrům

Splácíte horko těžko více půjček, o kterých se navíc nedá říct, že by byly zrovna výhodné? Raději si v nich co nejdříve udělejte pořádek a nechte si je sloučit do jedné půjčky. Říká se tomu konsolidace, a pokud si ji sjednáte, budete hradit pouze jednu splátku s výhodnějšími podmínkami.

Většina bank nabízí i konsolidaci nebankovních půjček a sloučit můžete nejen klasické půjčky, ale i kontokorenty, kreditní karty nebo nákupy na splátky. Jedna smlouva a jedna splátka znamená méně starostí, a pokud potřebujete, v rámci konsolidace si dokonce můžete rovnou půjčit i peníze navíc

 

Kreditka – karta na nakupování i jako pohotová rezerva

S kreditkou nakupujete v obchodech a na internetu stejně jednoduše jako s debetní kartou, kterou máte k běžnému účtu. Rozdíl je jen v tom, že platíte penězi půjčenými od banky. Klidně tedy můžete nakupovat, i když zrovna nemáte peníze na vlastním účtu. A úroky? Ty platit nemusíte, stačí všechno včas splatit.

Co znamená včas? Třeba u kreditky od Hello bank! je to až 55 dní bezúročného období. Během něj můžete splácet kdykoli v libovolně vysokých splátkách. Teprve když bezúročné období překročíte, začnou nabíhat úroky (obvykle vyšší než třeba u bezúčelové půjčky, proto si útratu na kreditce dobře hlídejte). 

 


TIP: Když kreditku od Hello bank! nepoužíváte, nic neplatíte, ani poplatek za vedení. Není proto od věci mít ji sjednanou jen „pro strýčka Příhodu“.


 

 

Kreditka versus debetka? Zatímco v prvním případě si při placení zboží půjčujete, při platbě debetní kartou platíte svými penězi.
Kreditka versus debetka? Zatímco v prvním případě si při placení zboží půjčujete, při platbě debetní kartou platíte svými penězi.
Foto: komerční sdělení
 

Kontokorent – možnost jít na účtu do minusu

 Abyste měli jistotu, že vám z účtu vždycky odejdou peníze za nájem a další nezbytné výdaje, i když byste neměli k dispozici dostatek vlastních financí, můžete si u některých bank na svém účtu sjednat kontokorent. Když se pak stane, že nemáte dost peněz, pustí vás účet do minusu a ušetříte si nepříjemnosti s neodeslanými nebo zpožděnými platbami.Nevýhodou kontokorentu je, že případné úroky platíte od prvního dne, kdy se dostanete do červených čísel. Na rozdíl od kreditky tu není žádné bezúročné období a úroková sazba bývá o dost vyšší než u spotřebitelských půjček. Nicméně jako krátkodobá poslední záchrana kontokorent může zafungovat.

 

Text nevyjadřuje názor redakce