CompuGroup Medical působí ve zdravotnictví již 25 let. Zabývá se inovacemi v oblasti elektronizace zdravotnictví a vývojem softwaru pro lékaře a další zdravotnické profesionály. Jejich programy PC DOKTOR, AMICUS, MEDICUS, PC DENT, DENTIST+ a cloudové řešení CGM MEDISTAR používá více jak 11.000 zdravotnických zařízení.

 

Jak vnímáte přístup lékařů k EET? Povinnost jim vzniká k 1. 1. 2021, což je v podstatě za chvilku.

Už samotná kontroverze zákona o EET byla příčinou vzniku rozdílných přístupů. Navíc díky opakovanému odkladu poslední vlny přistupují obecně všechna povolání, kterým vzniká povinnost jako posledním, k EET s vírou, že na poslední chvíli dojde opět ke změně. Například 20 % našich klientů má již EET od nás vyřešenou. Další stále váhají nebo své rozhodnutí odkládají. Je však potřeba mít na paměti, že zavedení EET je spojeno s nezbytnou administrativou na finanční správě a zavedením samotného řešení do lékařské praxe. Tyto agendy vyžadují určitý čas a s blížícím se termínem legislativní povinnosti se jako v předchozích vlnách začnou čekací lhůty logicky prodlužovat. Proto z pohledu zodpovědného dodavatele už nyní doporučujeme svým klientům problematiku EET řešit a nabízíme jim pomocnou ruku i se zmíněnou administrativou na finanční správě.

 

Na českém trhu existuje mnoho řešení pro EET — máte pro lékaře nějakou radu, jak postupovat, když nyní přemýšlí, jak vyřešit EET?

Na trhu najdeme několik řešení, která EET pokrývají, ale liší se kvalitou a původním určením, tedy pro jaké prostředí jsou vyvíjeny. Většina z nich není primárně určená pro potřeby zdravotnictví a jde tak o pouhé přizpůsobování řešení pro restaurace, ubytovací zařízení nebo obchody, což se týká i jejich následné podpory. Moje rada je tím pádem jednoduchá. Lékaři by si měli nejdříve ověřit, zda a případně jaké řešení EET nabízí jejich dodavatel ambulantního systému. Stejně jako vyúčtování na zdravotní pojišťovnu může vznikat i pokladní doklad v systému lékaře, čímž se zavádění a následná obsluha EET výrazně zjednoduší. Pokud využijí řešení od dodavatele jejich stávajícího systému, mají zajištěný i budoucí vývoj s ohledem na potřeby zdravotnictví a zůstává jim i nadále jedno kontaktní místo pro dotazy a řešení případných problémů.

 

Tvrdíte, že dokážete pro lékaře vyřešit EET od A do Z — jak je to myšleno?

V souladu s naším přesvědčením, že lékař má léčit a neztrácet čas administrativou, máme připravenou integraci EET tím nejjednodušším možným způsobem. Na základě plné moci umíme pro lékaře bezkontaktně vyřešit finanční správu bez ohledu na to, jestli mají zřízenou datovou schránku. Lékařům však nabízíme celou škálu pomoci. Od základní instalace po instalaci bez starostí, přes podrobné manuály a videomanuály až po nespočet aktualizovaných článků na téma EET a bezplatnou účetní poradnu na našem portálu www.CGMsvet.cz, kde si mohou lékaři řešení také jednoduše objednat.

Celou problematiku EET řeší v ambulantním systému modul CGM eTRŽBY. Po jeho zakoupení už není nutná žádná investice do vybavení a není nutné se učit něco nového. Tisk účtenek se realizuje přímo z ambulantního systému na libovolné tiskárně.

 

Modul CGM eTRŽBY je tedy určen přímo pro lékaře a zdravotníky?

Při vývoji CGM eTRŽEB jsme kladli důraz na jednoduchost a časovou úsporu, ovšem s vědomím variability zdravotnických zařízení. K dnešnímu dni máme více jak 2.500 spokojených klientů, kteří používají naše softwarové řešení CGM eTRŽBY. Několik set z nich také vychází vstříc pacientům s možností platby kartou a využívají integrace s naším CGM platebním terminálem. Díky tomu jsme na EET v ambulantních systémech připraveni a máme bohaté zkušenosti s jeho zaváděním.

 

A máte ještě kapacity na instalace?

Kapacity máme, ovšem čas běží a je nutné počítat s tím, že ke konci roku může být složitější najít termín. Proto bych všem lékařům doporučil, aby pořízení EET neodkládali a vyřešili ho včas a v klidu.

Více o EET a produktech najdete na www.cgmsvet.cz

Text nevyjadřuje názor redakce