O nic se navíc nemusíte starat, protože se stačí obrátit na odborníka na světové kávy, kterým je Čerstvá Káva. Postará se o návrh etikety s logem vaší společnosti, potisk obalu, ale i samotný polep.

V podstatě nezáleží na tom, jestli sháníte dárky pro zaměstnance k Vánocům, nebo reklamní předměty pro obchodní partnery na důležité pracovní schůzky. Balení s kávou si objednáte kdykoliv během roku.

Káva s logem firmy má spoustu výhod

Čerstvě pražená káva s logem firmy, která bude dělat reklamu, ale i radost? Stačí si jen vybrat z pestrého produktového portfolia internetového obchodu Čerstvá Káva. V nabídce je zrnková i namletá varianta, dokonce si můžete zvolit i konkrétní hrubost.

Pokud chcete, aby vám firemní dárky dorazily včas, objednejte je alespoň měsíc dopředu, protože daná on-line prodejna uvádí dobu dodání od dvou do tří týdnů.

Plechová dóza, stojací sáček se zavíráním, nebo snad jiný obal? Čerstvě praženou kávu si můžete objednat v jakémkoliv obalu. Plechová dóza ve stříbrném provedení vypadá elegantně a vejde se do ní zhruba 250 gramů kávy. Šroubovací plastové víčko zajišťuje snadné otevírání a odtrhávací kovový uzávěr vzduchotěsnost.

Další možností je stojací sáček se zipem a vyztuženým dnem. Vyrábí se z třívrstvého materiálu, přičemž povrch může být buď metalický nebo papírový. Záleží pouze na vás, která z variant se vám zamlouvá nejvíce. Stejně tak se vám nabízí široká paleta odstínů, a to v lesku a matu. Co se množství týče, sáčky jsou v několika různých velikostech (od 50 gramů až po několik kilogramů).

Poslední variantou je vysoký sáček s bočním skladem, jenž se vyznačuje vysokou variabilitou a působivým designem. Sáček může být černý lesklý, červený lesklý, bílý matný a kraftový. A nebo si můžete poručit jakýkoliv jiný, který pro vás v Čerstvé Kávě ochotně zajistí.

Je lepší mletá, nebo zrnková káva?

Snad každý odborník na kávu vám řekne, že je lepší zakoupit zrnkovou kávu, abyste si ji namleli až těsně před použitím, nicméně ne všichni mají k dispozici automatický kávovar, nebo mlýnek. Pokud tedy má káva sloužit jako dárek pro zaměstnance, raději zvolte namletou kávu.

Cena za balení jedné kávy se různí. Záleží na tom, kolik kusů si objednáte, přičemž minimální odběr je 30 kusů. Zároveň se jednotlivé varianty liší cenou, takže je rozdíl, jestli objednáte kávu brazilskou, indickou, nebo kostarickou.

Brazilská káva

Přibližně třetina veškeré kávy pochází právě z Brazílie, a tím pádem se země stala světově největším producentem a vývozcem kávy. Brazílie si takový status drží posledních 150 let. Kávové plantáže zaujímají více než 27 000 m2 a nacházejí se hlavně v jihovýchodních státech jako Minas Gerais, São Paulo a Paraná, kde je optimální klima pro růst kávy.

Plodina do Brazílie dorazila poprvé v 18. století. Země se stala dominantním producentem ve 40. letech 18. století. Brazilská káva prosperovala od počátku 19. století, přičemž o kávové plantáže se starali italští přistěhovalci.

Nejčastější je brazilská káva označená jako Santos, která se vyznačuje nižší aciditou a plným tělem. Kávová zrna mají čokoládové a oříškové tóny, ale cítit můžete i jemný ovocný nádech.

Dominikánská káva

Kávová zrna se v Dominikánské republice objevila v roce 1715 a hlavním druhem je arabika, ale v dané zemi se pěstuje také robusta. Dominikánská káva se vyznačuje střední kyselostí, výraznou vůní a zemitými tóny.

Káva se pěstuje na plantážích v oblastech Noroeste, Barahona, Cibao, Neyba, Sierra Sur, Sierra Occidental a Sierra Central.

Etiopská káva

Etiopie je také proslulá produkcí kávy a v této oblasti má dlouhou historii. Kávu začala vyvážet v 15. století a somálští obchodníci ji přinesli do Jemenu, kde ji pili súfijští mystici, aby se mohli lépe soustředit na svůj zpěv. Etiopie je považována za kolébku kávy a předního světového výrobce i spotřebitele kofeinového moku. Se svou vynikající kvalitou patří etiopská káva mezi nejlepší na světě.

Káva dnes představuje přibližně 70 % veškerých příjmů z vývozu a je nezbytná pro hospodářství země. Odhadem 15 milionů obyvatel země, což je asi čtvrtina populace, se živí právě pěstováním kávy.

Nejčastějším pěstovaným druhem kávy v Etiopii je jemná aromatická arabika. Etiopskou kávu poznáte podle lehkého až středního těla, také má relativně nízkou kyselost a jasně ovocné či květinové tóny.

Guatemalská káva

Guatemalská káva je silná, mírně kyselá, ovšem i chuťově lahodná. Přestože je Guatemala poměrně malá země, patří mezi desítku nejlepších výrobců kávy na světě. Plantáže se rozprostírají v nadmořské výšce okolo 1 500 metrů, což vysvětluje silnou a výraznou chuť.

Jedinečná pěstitelská oblast s mírným subtropickým podnebím v kombinaci s vulkanickou půdou bohatou na živiny vytvářejí ideální prostředí pro pěstování těch nejchutnějších kávových zrn na trhu. Pokud tedy chcete vskutku originální dárky pro zaměstnance, nabízí se vám právě guatemalská káva, kterou zcela jistě jako zaměstnavatel své pracovníky ohromíte.

Indická káva

Kávové plantáže v Indii jsou hlavně v horských oblastech jihoindických států, jako jsou Karnataka, Kerala a Tamil Nadu. Téměř 80 procent indické kávy se ze země vyváží, přičemž většina je určena pro evropský trh, a to konkrétně pro Německo, Rusko, Španělsko, Belgii, Slovinsko, Nizozemsko, Francii a Řecko. Dále se ještě indická káva vyváží do Spojených států a Japonska.

Některá indická káva bývá označována také za indickou monzunovou kávu, protože se pěstuje v jižních státech za monzunových dešťových podmínek.

Keňská káva

Keňská kávová zrna jsou známá výraznou chutí, kyselostí připomínající víno a příjemným aroma s ovocnými tóny. Plantáže se nachází v nadmořské výšce 1 700 až 1 800 metrů. Jedná se o kávu druhu arabika.

Keňská káva má pestrou škálu chutí v závislosti na regionu, pěstovaných odrůdách a metodách zpracování.

Kolumbijská káva

Lahodnou chutí a vysokou kvalitou se pyšní kolumbijská káva, která je obecně považována za jednu z nejlepších na světě. Existují tři hlavní faktory, jež určují kvalitu kávy, a to geografie a klima, proces pěstování a způsob sklizně.

Ovšem není káva jako káva. Kolumbie je svým terénem a podnebím jednou z mála zemí, kde se pěstuje výhradně arabika.

Kostarická káva

Velice oblíbená je také kostarická káva s plnou a výraznou chutí a svěží kyselostí. Chlubí se ovocným tělem a čistou svěží chutí. Kávová zrna se pěstují v regionu Tarrazu a sklízí se od prosince do února. Vůně je intenzivní, lehce citrusová až meruňková.

Všechny výše uvedené kávy najdete i v nabídce e-shopu Čerstvá Káva, kde zakoupíte kromě balíčků čerstvě pražené kávy s vlastním logem i kávovary, kávomlýnky, pressovače a další produkty související s tímto kofeinovým nápojem.

Jestliže si objednáte namletou kávu, k mletí dochází až těsně před jejím odesláním, aby byla dokonale čerstvá.

Text nevyjadřuje názor redakce