Nikdo z nás si rozhodně v dnešní době nepřeje již během prvních školních týdnů zůstat s dítětem doma. Raději proto vsaďte na prevenci – a pomocí vhodných kroků zvyšte přirozenou obranyschopnost vašich dětí.

Vytrhnutí z kolektivu není nic příjemného

Sotva se děti ocitnou v kolektivu svých vrstevníků, objeví se někdo, kdo je nachlazený. Tato situace je první zatěžkávací zkouškou pro dětský organismus. Se silnou imunitou se nestane, že by dítě onemocnělo a ztratilo tak cennou možnost, jak být ve svém přirozeném prostředí, kde se neustále učí novým poznatkům, upevňuje si svou osobnost a vztahy s okolím. Když se budete snažit o to, aby mělo dítě pevnou obranyschopnost, nebude muset být z kolektivu vytrženo nemocí.

Vitamíny, které si neumí tělo vyrobit samo, jsou pro imunitu důležité

Největší stavební součásti naší imunity jsou, co se vitamínů týče, právě ty, které si naše tělo neumí nijak vyrobit samo. Jsme nuceni si je pravidelně doplňovat pomocí vhodné stravy nebo výživových doplňků. Zejména vitamíny A, C a D jsou pro imunitu klíčové, a právě ty musíme stále tělu dodávat. Například oblíbený Rakytníček obsahuje dostatek vitamínu C i dalších látek, které jsou pro dětskou imunitu nepostradatelné.

Betaglukany dokážou imunitě přirozeně pomoci

Všichni dobře víme, že dětskou imunitu ohrožuje kolektiv i sychravé počasí. Poradíme vám, jak ji posílit. Jedny z přírodních látek, které se stávají stále oblíbenější, jsou betaglukany. Tyto významné součásti buněčných stěn některých organismů jsou získávány například z hlívy ústřičné, pivovarských a pekařských kvasnic, z mořských řas nebo z některých druhů obilí. Jejich mechanismus účinku spočívá v aktivaci makrofágů, tedy imunitních buněk zodpovědných za pohlcování cizorodých škodlivých látek v těle.

Probiotika budují ochranný štít

Dalším užitečným doplňkem stravy, který by se měl objevovat v denním režimu dítěte, jsou probiotika. Tyto užitečné živé bakterie mléčného kvašení známe jako laktobacily nebo bifibakterie. Kromě toho, že příznivě ovlivňují stav střevní mikroflóry, dokážou naprosto účinným způsobem posílit obranyschopnost dětí. Právě imunita se totiž tvoří ve střevech, kde probiotika zabraňují množení patogenních mikroorganismů.

Echinacea jako zimní štít

Třapatka nachová neboli echinacea se dlouhodobě těší velké oblibě mezi přírodními bylinnými přípravky, které dokážou zajistit přirozenou obranyschopnost. Čaje a další preparáty zejména z jejího kořene podporují normální funkci imunitního systému, je tedy pro chladné období ideálním tipem na zdravý nápoj. Echinacea pozitivně ovlivňuje imunitní systém, a je tak vhodnou bylinou k vytvoření ochranného štítu před nemocemi.

Přirozený pohyb

Pokud si přejete zvýšit obranyschopnost svých dětí, měli byste myslet i na pohyb. A to ideálně na ten přirozený a ve venkovním prostředí. Bohatě postačí, když se vydáte na krátkou procházku. Prospějete tak nejen dětské, ale i své vlastní imunitě. Slevové kódy vám pomohou si najít vhodné oblečení do každého počasí. Navíc společné procházky upevní váš vztah a dopřejí společné zážitky. Rozhodně se nenechte o tuto možnost ochudit.

Strava jako lék

Jelikož se obranný mechanismus těla tvoří převážně ve střevech, je nesmírně důležité, co dítě běžně konzumuje. Měli byste se spolehnout na dostatek lokální zeleniny a ovoce, které doplníte hodnotnými oleji, jako je například olivový, lněný nebo sezamový. Akce vám pomohou nakoupit zdravé svačiny nebo svačinové boxy, které bude mít dítě vždy po ruce.

Dobře fungující imunita zvládne chladné období mnohem lépe.

Text nevyjadřuje názor redakce