Názvosloví

Proto abychom rozklíčovali rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy, stačí vycházet ze samotných slov označujících tyto přípravky. Lék léčí a doplněk stravy oproti němu "pouze" doplňuje běžnou stravu člověka.

 

Dostupnost

Prodej doplňků stravy není nijak regulován, narazíte na ně tedy prakticky všude. Od drogerií, supermarketů až po lékárny. Zato léčivé přípravky seženete pouze v lékárnách, s výjimkou tzv. “vyhrazených léčiv”. “To, že jsou doplňky stravy v lékárnách vystavovány společně s léky může být dost matoucí. Navíc vše zhoršuje i marketing některý doplňků, který budí dojem, že jde o produkty srovnatelné s léky. Často za námi do ordinace pak chodí naši pacienti pro radu, jestli jim daný produkt skutečně pomůže, “ dodává MUDr. Mazylkinová z MOJE AMBULANCE.

 

Balení

Nejrychlejším způsobem, jak od sebe rozeznat lék a potravinový doplněk je zaměřit se na samotný obal produktu. Na obalu potravinového doplňku musí být podle právních předpisů uvedeno označení „doplněk stravy“ a naopak by na něm neměla být uvedena žádná tvrzení o jeho léčebných či preventivních vlastnostech. U léků zase hledejte na krabičce či v příbalovém letáků registrační číslo, kterému mu bylo uděleno v rámci registračního řízení Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

 

Účel a použití

Lék obsahuje látky, které lze lidem či zvířatům podat za účelem léčby nebo jako prevenci před vznikem nemocí či pro stanovení lékařské diagnózy. Potravinové doplňky jsou v podstatě potraviny, které se od běžné potravy liší svým koncentrovaným složením tělu prospěšných látek, jako jsou vitamíny a minerály. Rozdíl v použití tedy tkví v tom, že lék užijete pro léčení choroby, kdežto doplňkem stravy například podpoříte funkci imunitního systému.

 

Účinnost

V průběhu registračního řízení se kromě jakosti a bezpečnosti u léčivých přípravků posuzuje i jejich účinnost. V případě potravinových doplňků výrobce není povinen ověřovat účinnost těchto výrobků. Dovozce či výrobce má pouze informační povinnost vůči Ministerstvu zemědělství ČR.

 

Pozor na nelegální přípravky

Především na zahraničních internetových obchodech můžete narazit na nelegální přípravky, které se snaží vypadat jako doplňky stravy. Rozdíl je ale v tom, že často mohou obsahovat léčivou látku, která může být obsažena pouze v registrovaných lécích. Poznat takové produkty můžete tak, že i přestože jsou označeny pouze jako doplňky stravy, deklarují léčebné nebo preventivní účinky. Nejčastěji se jedná o léky na hubnutí či zlepšení potence. SÚKL před takovými nabídkami varuje na webu www.nebezpecneleky.cz.

 

Na co myslet před nákupem potravinových doplňků

V první řadě je potřeba si uvědomit, že dostatečným a zároveň i nejlepším zdrojem živin a fyziologicky prospěšných látek je pestrá strava. Žádný doplněk stravy pak nemůže nahradit zdravý životní styl, a proto než se pustíte do nemalých investic spojených s nákupem doplňků, poraďte se nejprve s výživovým specialistou nebo lékařem. Stejně tak se vyhněte nákupu doplňků stravy neznámého původu, neoznačené v českém jazyce, od prodejce, který není identifikovaný názvem firmy nebo identifikačním číslem ekonomického subjektu (IČ). V neposlední řadě se pak nenechte zmást tvrzením, že je výrobek schválen Ministerstvem zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví totiž doplňky stravy neschvaluje ani nezkoumá jejich účinnost nebo bezpečnost.

 

Text nevyjadřuje názor redakce