Tématům spojených s veřejným prostorem se v posledních letech věnuje více prostoru nejen v médiích. Města a obce stále častěji investují do rekonstrukcí náměstí, obnov parků a dalších veřejných prostranství. Spolu s tím se i mezi jejich obyvateli zvyšuje poptávka po kvalitním trávení času mimo domov ať už v kavárnách, restauracích, divadlech anebo městských parcích. Městský mobiliář se všemi těmito trendy úzce souvisí.

Realizace Plzeňské divadelní terasy od společnosti STREETPARK
Lavičky BORDO umístěné na plzeňských divadelních terasách
Foto: komerční sdělení

 Jednotlivé prvky městského mobiliáře by samozřejmě měly být na první pohled hezké (jakkoli je toto kritérium subjektivní). Hlavním kritériem, které firma STREETPARK na mobiliář uplatňuje, je však za všech okolností funkčnost. Lavičky ani zastávkové přístřešky nemají určovat podobu veřejného prostoru nebo mu dominovat. Podoba veřejného prostoru je daná, a to historicky, případně architektonickým návrhem. Prvky malé městské architektury jsou pouze nenápadným doplňkem s jasnou funkcí. Proto se vždy vyplatí postupovat opatrně k přehnaně extravagantním prvkům nebo návrhům, kde funkce ustupuje do pozadí expresivnímu vzhledu. Takový přístup přispěje k tomu, že se investice vrátí místním samosprávám i soukromým investorům v podobě spokojených obyvatel daných lokalit, kteří veřejný prostor hojně využívají a v rádi se do něj vrací.

STREETPARK parková lavička BERGA
Lavičky BERGA v estonském Tallinnu
Foto: Martin Hallik

Funkčnost jde ruku v ruce s kvalitními a trvanlivými materiály. Je třeba brát v úvahu, že mobiliář ve veřejném prostoru je extrémně namáhaný. Je vystaven výkyvům teplot, UV záření, dešti, ale i mechanickému opotřebení ze strany uživatelů a v neposlední řadě vandalismu. Zvolený materiál do velké míry určuje, jak dlouho parkové lavičky nebo venkovní koše ve veřejném prostoru zůstanou a jak náročná bude jejich údržba. Z těchto důvodů je veškerá použitá ocel na výrobcích značky STREETPARK zinkovaná a následně ošetřená práškovou vypalovací barvou kvůli zamezení korozi. Při volbě dřeva dostávají přednost tvrdé dřeviny, které jsou odolnější vůči mechanickému poškození. Velmi důležitý je správná povrchová úpravadřeva, jež zpomaluje jeho stárnutí. Sklo (nejčastěji využívané jako výplň zastávkových přístřešků) používáme výhradně bezpečnostní a kalené. Je dobré se vyvarovat polepu, který v původní podobě často „nepřežije“ první měsíce, a naopak využít sítotisk a pak jeho zapečení do povrchu skla (standardní součást zastávkových přístřešků od STREETPARKu). V neposlední řadě by veškerý mobiliář měl být pevně ukotven k povrchu, aby se zabránilo jeho nežádoucí manipulaci. 

STREETPARK zastávkový přístřešek FRAMEO ZPF402 01
Zastávkový přístřešek FRAMEO v moravských Nivnicích
Foto: komerční sdělení

 Závěrem lze říci, že v jednoduchosti je krása. Jednoduchý design ustojí změny trendů a zajistí nadčasové řešení ke spokojenosti všech. Inspirovat se můžete na našich stánkách, kde v sekci Realizace najdete desítky úspěšně ukončených projektů z celé republiky. 

Uzamykatelný venkovní koš RAILA
Uzamykatelný venkovní koš RAILA Foto: komerční sděleníSTREETPARK parková lavička BOROLAKřesílka BOROLA v areálu zámku Třebíč Foto: komerční sdělení
 

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce