Bez plánu ani ránu

Strategické, natož pak krizové, plánování nebývá zrovna největší devizou českých firem. Ty, které ho dělají správně, už jsou dnes, po více než půl roce krizové situace z nejhoršího venku a ubírají se směrem k dalšímu růstu, někdy v nových oblastech, produktech a cílových skupinách. Co zbývá těm ostatním? Ty musí urychleně inovovat. To se často neobejde bez implementace nového ERP řešení. Ta se totiž obvykle pojí s komplexní restrukturalizací procesů a optimalizací chodu firmy.

Jak modernizovat řízení firmy snadno a rychle?

Implementovat nový podnikový informační systém v nejisté době může vypadat jako zvláštní rozhodnutí. Zkušenosti našich klientů ale ukazují, že někdy stačí i pouhých 30 dnů na to, abyste tak svou firmu nastartovali k raketovému růstu. Klíčové je zvolit si profesionální a komplexní ERP řešení, o které se firma bude moct opřít i dlouhé roky poté. Systém, který umí růst a přizpůsobit se. V době koronaviru, karantén a zákazů přeshraničního cestování je také nutné zvolit dodavatele, který vám bude schopný systém naimplementovat a udržovat i v těchto podmínkách. V lokálních podmínkách je tedy nejrozumnější volba českého systému s českými implementačními partnery, jako je například zbrusu nový HELIOS Nephrite. Ten vám pomůže pokrýt všechny tři klíčové oblasti pro zvládnutí krize.

Automatizujte, co lze automatizovat, zbytek optimalizujte

Alfou a omegou jakékoliv modernizace jsou procesy, hlavně teď, kdy ty zaběhnuté už nefungují. HELIOS Nephrite proto přichází s maximální možnou automatizací všech klíčových procesů, včetně např. expedice zboží, faktoringových služeb, vytěžování dokumentů apod. Nechybí dokonce ani modul telemetrie pro automatizovaný monitoring samotného systému.

V krizi nesmíte dojet na cashflow

Předně je potřeba hlídat si peněžní toky. HELIOS Nephrite k tomu nabízí komplexní vestavěné BI a modul finančního plánování, a to v různých úrovních pohledu – od celé společnosti až po jednotlivé útvary, týmy a další účetní jednotky. Navíc vám dokáže ohlídat plánování i na úroveň jednotlivých zakázek, kde kromě ziskovosti ohlídá i kapacitní vytížení jednotlivých zaměstnanců, nebo jejich rolí, což je klíčové pro udržení chodu firmy v případě nemoci.

Fungující komunikace uvnitř firmy jako nutnost

Staré vojenské pravidlo říká, že bez spojení není velení. Dnes musí být všichni schopní plnohodnotně pracovat i na dálku, a to včetně rychlé komunikace a odezvy. HELIOS Nephrite proto nabízí integrované komunikační centrum uživatelů pro výměnu privátních i veřejných komentářů i strukturovaných zápisů přímo v systému, a to včetně notifikací ve stylu Facebooku a kontextového vyhledávání. Nechybí ani integrovaný ePortál a brzy přibudou i moduly pro řízení projektů a procesů. K dispozici je i interní helpdesk, pro přímou vzdálenou komunikaci s IT oddělením.

A jak jste na tom ve firmě vy? Byli jste připraveni na krizi, nebo jste ve fázi hašení požáru?

Petr Hampl
Člen představenstva, Supervizor komerčních divizí SME a ENT, Asseco Solutions

Text nevyjadřuje názor redakce