Z těch Čechů, kteří nějakým způsobem dávají peníze stranou, jich nejvíce (30 %) odloží částku 1000 až 3000 korun. Další čtvrtina pak dá v průměru na úspory 3000 a více korun,
24 % spoří 500 až 1000 korun a pětina zvládne uspořit méně než 500 korun.

Graf 1 - Jakou částku v průměru měsíčně odkládáte stranou?
Graf 1 - Jakou částku v průměru měsíčně odkládáte stranou?
Foto: RAIFFEISENBANK

6 z 10 Čechů má pouze jeden spořicí účet, 29 % vlastní dva a 7 % dotazovaných disponuje třemi. Více než tři spořicí účty mají 3 % respondentů.

 

„Jakákoliv forma spoření je lepší než nechat peníze ležet na běžném účtu. I přes nízké úrokové sazby většiny bank lze v dnešní době najít spořicí účet, který svým zhodnocením ty ostatní výrazně převyšuje,” říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

 

Nejlepší úrokovou sazbu aktuálně nabízí Raiffeisenbank, která novým klientům připíše na spořicí účet úrokovou sazbu 3 % při zůstatku do 150 000 Kč. Podmínkou je založení a aktivní využívání běžného účtu. Po uplynutí 6 měsíců zvýhodněné sazby je úrok při aktivním využívání běžného účtu 0,6 %, což je i tak více, než v současné době nabízí většina ostatních bank.

Tab. 1 - Jak lidé spoří podle vzdělání (v %)
Tab. 1 - Jak lidé spoří podle vzdělání (v %)
Foto: RAIFFEISENBANK

Pro 66 % dotázaných neměla pandemická situace vliv na jejich spořicí návyky. 13 % si začalo odkládat pravidelně nebo nepravidelně vyšší částky, 16 % pak spoření omezilo a spoří pravidelně nebo nepravidelně dle možností nižší částky než před pandemií. Jen 3 % přestala kvůli pandemii spořit úplně.

 

Výzkum byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research od Ipsos CZ na reprezentativním vzorku 880 respondentů ve věku 18–65 let, kteří deklarovali nějakou formu spoření.

Raiffeisen Bank a.s.
Raiffeisen Bank a.s.
Foto: RAIFFEISENBANK
Text nevyjadřuje názor redakce