Udržitelnost a životní prostředí jsou dlouhodobě pevnou součástí firemní filozofie ČSOB a její DNA. „Zelenou platební kartou pomáháme přírodě a myslíme na lidi, kterým není lhostejný osud naší planety a životního prostředí. Za jediný rok vydáme karty obsahující tři tuny plastu, a to přitom vyměňujeme karty klientům až po pěti letech. V budoucnu klientům také nabídneme možnost mít tzv. virtuální kartu, uloženou například jen v mobilu,“ vysvětluje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

V České republice je v oběhu takřka 13 miliónů platebních karet, uvádí poslední statistika Sdružení pro platební karty, a každá platí tři až pět let. Při váze pět gramů na jednu kartu to představuje více než 64 tun plastu, což je například hmotnost téměř 33 vozů Škoda Octavia.

Jak zelenou platební kartu získat?

Zelenou platební kartu od společnosti Mastercard mohou získat nejdříve ti, co si nově otevřou běžný účet Plus Konto. Založit Plus konto a tím získat zelenou platební kartu lze pohodlně online na webových stránkách banky, prostřednictvím klientského centra nebo na pobočkách.

Ekologická orientace ČSOB

Již v roce 2007 vznikla v údolí pražských Radlic nová bankovní centrála, která ve své době byla jednou z nejekologičtějších staveb v zemi a získala za to řadu ocenění. Loni přibyla na protilehlém svahu další budova, která patří k nejmodernějším kancelářským budovám v Evropě a pyšní se vůbec nejvyšším certifikátem LEED Platinium. Celý ČSOB Kampus pojme až 5000 lidí.

Za posledních pět let ČSOB snížila produkci odpadů o téměř dvě třetiny a díky orientaci na elektronické dokumenty, biometrické podpisy a menší počty letáků na pobočkách jen loni ušetřila 132 tun papíru. Banka nefinancuje žádné nové uhelné elektrárny a investice do stávajících elektráren, které spalují uhlí, a její zaměstnanci pomáhají uklízet přírodu, sázejí stromy a účastní se celostátní pravidelné akce Do práce na kole. 

Široká zelená nabídka

Vedle zelené platební karty nabízí skupina ČSOB řadu dalších ekologických produktů. Klienti si mohou pořídit vysněný byt nebo dům pomocí zelené hypotéky, koupit automobil na alternativní pohon díky zelené autopůjčce nebo investovat prostřednictvím fondu vodního bohatství do zelených společností, které nabízejí produkty a řešení celosvětových problémů s vodou. „Voda je modré zlato. Kvalitní pitné je už nyní nedostatek. V roce 2050 nás bude deset miliard a nedostatek pitné vody hrozí polovině lidstva,“ připomíná Jan Sadil. Pro klienty je od letoška k dispozici také e-book Úsporný rodinný dům s tipy a návody, jak zeleně bydlet a zároveň ušetřit.

 

Text nevyjadřuje názor redakce