Můj děda mě ve velkých vedrech posílal s kýblem, abych toto tepla nabrala na zimu a uschovala. Nápad to není špatný, ale k jeho realizaci si nevystačíme jen s kbelíkem. Dnes ale známe takové nástroje, jako jsou akumulátory a solární elektrárny.

Firma ARP elektro group s.r.o. na stránkách www.fvenazelenou.cz prodávají fotovoltaické elektrárny na klíč pro každou domácnost. Garance získaní dotace z dotačního programu NZU, instalace FVE do 30- ti dní od podpisu smlouvy, a navíc zajistí i financování.

 

Jistě znáte spousty polí, které jsou zaplněny těmito fotovoltaickými panely. Tyto pole mají různé vlastníky a prodávají ji energetickým společnostem, které dodávají elektřinu do vaší domácnosti. A nemusím připomínat, že ne za malé peníze.

Proč tedy přímo nevyužít tento zdroj přímo? Přebytečná energie je uložena v domácí baterii a můžete ji použít, když ji nejvíce potřebujete.

Jaké jsou výhody solární elektrárny?

-          Šetří spotřebu plynu a ropy

-          Zmenšuje produkci nebezpečných skleníkových plynů

-          Úspora peněz – neplaťte elektrárnám, když můžete využívat komoditu, která je tu stejně jako vzduch pro všechny a zdarma

 

Solární energie znamená zdravější vzduch.

Všichni potřebujeme k přežití čistý vzduch. Přízemní smog a další znečišťující látky z automobilů, elektráren, průmyslových kotlů, rafinerií a chemických závodů však mohou zabíjet. Poškození se vztahuje na plodiny, stromy a další vegetaci. Znečištění je v některých částech světa tak špatné, že lidem je doporučováno, aby vůbec nevycházeli ven. Fond ochrany životního prostředí uvádí, že znečištění je odpovědné za smrt 6,4 milionu lidí ročně.

Obnovitelná energie pomáhá dalším generacím

Potřebujeme energii, abychom mohli žít v každodenním životě, ale také potřebujeme energii pro zachování a zlepšení životního prostředí ro generace našich dětí.

Události jako povodně, požáry, hurikány, stoupající hladiny moří a naopak extrémní sucho související se škodami na životním prostředí způsobily devastaci po celém světě. Náklady spojené se změnou klimatu rostou a zahrnují rostoucí náklady na zdravotní péči, ničení majetku, zvýšené ceny potravin a další. Solární a jiné obnovitelné energie jsou budoucností, díky které bychom mohli řešit negativní společenské a ekonomické dopady špinavých fosilních paliv. Na rozdíl od fosilních paliv sluneční světlo nikdy nezmizí. Můžete se na to spolehnout každý den.

Výrobci spotřebičů si toto uvědomují a cílí na výrobu akumulátorových spotřebičů, které byly dříve běžně na benzinový pohon, včetně automobilů nebo sekaček. Dobrou zprávou je, že tyto spotřebiče můžete napájet z vlastní solární elektrárny.

 

Pusťte si slunce do domu
Pusťte si slunce do domu
Foto: komerční článek

Pořízení solárních panelů

Solární panely bývaly v minulosti drahé, nyní už to ale určitě neplatí. Od uvedení prvních sériově vyráběných solárních panelů na trh v roce 1979 jejich cena stále klesá a účinnost naopak roste.

Solární panely patří do stejné kategorie, jako mikroprocesory do osobních počítačů. I ve fotovoltaice pracujeme s křemíkovými polovodiči, jenže výroba křemíkových solárních článků je oproti výrobě procesorů značně jednodušší.

S tím, jak půjde nezadržitelně dál technologický pokrok, solární panely budou postupem času buďto účinnější nebo levnější, eventuálně obojí. Ostatně, jakou má účinnost a kolik stojí špičkový solární panel se můžete podívat zde.

Pokud si solární panely pořizujete, abyste snížili vaší spotřebu elektrické energie, kterou odebíráte ze sítě, pak se návratnost investice do solárních panelů pohybuje pod 10 let.

Na délku doby návratnosti fotovoltaické elektrárny má velký vliv možnost čerpat nějakou dotaci. Pro majitele rodinných domů je stále otevřený program Nová zelená úsporám, který běží od roku 2016 až dosud. Dotace může činit až 50% investice a maximálně 155 tis. Kč, v některých krajích (UL, KV, MS) dokonce až 170 tis. Kč.

Aby se vám investice do fotovoltaiky vyplatila, tak je nezbytné si co nejvíc vlastní vyrobené energie spotřebovat a pokud možno žádnou elektřinu neposílat do sítě. Prodej elektřiny do sítě může být až 10x méně výhodný, než vlastní spotřeba. Tato možnost tady však je a více se dočtete zde.

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce