Začíná doba podzimu, a nečekaně brzo se stmívá, se sychravými dny vzpomínáme na léto. Nemusíme však zůstat u vzpomínek a moře teplé vody si udělat v domácích lázních, nebo si uvařit hrnek teplého čaje. A když ještě začne mrznout, spotřeba energií vzroste několikanásobně.

Můj děda mě ve velkých vedrech posílal s kýblem, abych toto tepla nabrala na zimu a uschovala. Nápad to není špatný, ale k jeho realizaci si nevystačíme jen s kbelíkem. Dnes ale známe takové nástroje, jako jsou akumulátory a solární elektrárny.

Firma ARP elektro group s.r.o. na stránkách www.fvenazelenou.cz prodávají fotovoltaické elektrárny

na klíč pro každou domácnost. Garance získaní dotace z dotačního programu NZU, instalace FVE do 30- ti dní od podpisu smlouvy, a navíc zajistí i financování. 

Pusťte si slunce do domu
Pusťte si slunce do domu
Foto: komerční článek

Jistě znáte spousty polí, které jsou zaplněny těmito fotovoltaickými panely. Tyto pole mají různé vlastníky a prodávají ji energetickým společnostem, které dodávají elektřinu do vaší domácnosti. A nemusím připomínat, že ne za malé peníze.

Proč tedy přímo nevyužít tento zdroj přímo? Přebytečná energie je uložena v domácí baterii a můžete ji použít, když ji nejvíce potřebujete.

Jaké jsou výhody solární elektrárny?

-        Šetří spotřebu plynu a ropy

-        Zmenšuje produkci nebezpečných skleníkových plynů

-        Úspora peněz – neplaťte elektrárnám, když můžete využívat komoditu, která je tu stejně jako vzduch pro všechny a zdarma

Solární energie znamená zdravější vzduch.

Všichni potřebujeme k přežití čistý vzduch. Přízemní smog a další znečišťující látky z automobilů, elektráren, průmyslových kotlů, rafinerií a chemických závodů však mohou zabíjet. Poškození se vztahuje na plodiny, stromy a další vegetaci. Znečištění je v některých částech světa tak špatné, že lidem je doporučováno, aby vůbec nevycházeli ven. Fond ochrany životního prostředí uvádí, že znečištění je odpovědné za smrt 6,4 milionu lidí ročně.

Obnovitelná energie pomáhá dalším generacím

Potřebujeme energii, abychom mohli žít v každodenním životě, ale také potřebujeme energii pro zachování a zlepšení životního prostředí ro generace našich dětí.

Události jako povodně, požáry, hurikány, stoupající hladiny moří a naopak extrémní sucho související se škodami na životním prostředí způsobily devastaci po celém světě. Náklady spojené se změnou klimatu rostou a zahrnují rostoucí náklady na zdravotní péči, ničení majetku, zvýšené ceny potravin a další. Solární a jiné obnovitelné energie jsou budoucností, díky které bychom mohli řešit negativní společenské a ekonomické dopady špinavých fosilních paliv. Na rozdíl od fosilních paliv sluneční světlo nikdy nezmizí. Můžete se na to spolehnout každý den.

Výrobci spotřebičů si toto uvědomují a cílí na výrobu akumulátorových spotřebičů, které byly dříve běžně na benzinový pohon, včetně automobilů nebo sekaček. Dobrou zprávou je, že tyto spotřebiče můžete napájet z vlastní solární elektrárny.

Pusťte si slunce do domu
Pusťte si slunce do domu
Foto: komerční článek

Pořízení solárních panelů

Fotovoltaické elektrárny nebyly dříve levnou záležitostí, ale stejně jako s další elektronikou dochází k vývoji i v tomto směru. Zatímco cena solárních panelů klesá, jejich efektivita roste.

Fotovoltaické panely řadíme do stejné kategorie, jako mikroprocesory do osobních počítačů. Také fotovoltaika pracuje s křemíkovými polovodiči, ale jejich výroba je oproti výrobě procesorů výrazně jednodušší.

Stejně tak jak pokračuje technologický vývoj, i fotovoltaické panely se zdokonalují a výroba zjednodušuje. S výhledem nabídky solárních panelů pro širší veřejnost a střední třídu, je výrazná naděje, že tyto budou v dalších letech zlevňovat. To, jakou má účinnost a za kolik se dá pořídit kvalitní solární panel, se můžete podívat zde.

Pokud chcete investovat do fotovoltaiky, abyste pokryli vaší spotřebu elektrické energie, a nemuseli tak platit dodavateli, do 10 let se vám tato investice vrátí. Na délku návratnosti má i velký vliv možnost čerpat dotaci. Například Nová zelená úsporám běží již od roku 2016 až dosud a je určena pro majitele rodinných domů. Dotace může dosáhnout až polovinu investice, ale nejvýše 155 tis. Kč, v některých krajích (UL, KV, MS) dokonce až 170 tis. Kč.

Nejvýhodnější je svou vyrobenu elektřinu spotřebovat přímo v domě, protože výkupní cena elektřiny do sítě může být až 10x nižší než za jakou ji nabízí dodavatel nám. Tato možnost tady však je a více se dočtete zde.

 

Text nevyjadřuje názor redakce