Program již podpořil 28 týmů, včetně jednoho z České republiky, nejen přes zajištění financí a mentoringu, ale také propojením inovátorských týmů s hráči v evropském zdravotnickém sektoru. Hlavním cílem programu je pomoci s vývojem důležitých projektů v oblasti zdravotnictví a zajistit, aby se dostaly na trh a mohly tak pomáhat evropským pacientům.

„Zdravotnické systémy i profesionálové čelí po celém světě v letošním roce kvůli pandemii koranaviru závažným výzvám, a bohužel se zdá, že to ještě není u konce. Je proto ještě důležitější nyní podporovat nové převratné iniciativy, které nabídnou řešení a pomohou zlepšit život pacientů, lékařů i zdravotnického personálu a které zároveň zefektivní léčebný proces. Naším cílem je podpořit novou generaci inovátorů, kteří vytvoří vznikající byznys v oblasti zdravotní péče,“ říká Mónika Tóth, manažerka programu EIT Health InnoStars RIS Programme.

V prvním roce programu EIT Health RIS Innovation Call se zhruba třetina projektů zaměřovala na oblasti big data, cloud a na mobilní aplikace a platformy. V roce 2020 se na tyto oblasti zaměřovalo již 40 procent projektů. Tento vývoj, podle EIT Health, odráží globální trendy ve zdravotnictví. Zdravotnictví je odvětví, které pracuje s nesmírným množstvím dat, a tak potřebuje řešení, která pomohou tyto data analyzovat a interpretovat.

První 3D systém pro buněčné kultury: Český projekt a světový unikát

Projekt vedený společností InoCure vynalezl unikátní model buněčných kultur HepaMATRIX, který řeší problémy s testováním in vitro v jaterní tkáni. Nový 3D model napodobuje prostředí opravdové jaterní tkáně do mnohem větší míry než kdy dříve, a to díky simulaci procesů, které v jaterní tkáni probíhají. Toto inovativní řešení může zkrátit dobu, kterou výzkumné týmy potřebují pro vývoj nových medikamentů až o 30 procent. HepaMATRIX je prvním českým projektem, který je podporován skrze program EIT Health RIS Innovation Call, ale nemusí být poslední.

EIT Health RIS Innovation Call 2021

Díky EIT Health RIS Innovation call získal InoCure dotaci 75 000 eur, mentoring od zkušených expertů a důležité kontakty v oblasti zdravotnictví.

Inovátoři se mohou přihlásit zde přes platformu Optimy, do 15. listopadu 2020
Více informací naleznete na naší webové stránce zde.
Další informace budou k dispozici na našem webináři 26. října: EIT Health RIS Innovation Call Webinar

EITH InnoStars
EITH InnoStars
Foto: Komerční prezentace

Text nevyjadřuje názor redakce