1 - Výběr dobrého izolačního materiálu

Zajištění tepelného pohodlí a zdravého mikroklimatu v interiérech je jednou z úloh izolace. Skelná vlna splňuje ty nejvyšší požadavky a účinně zachycuje teplo ve stavbě v zimě, v létě pak zachytává chlad. Výrobky ze skelné vlny si zachovají své vlastnosti po celou dobu používání a jejich trvanlivost je stanovena na více než 55 let.

Správné zateplení střechy a podkroví
Správné zateplení střechy a podkroví
Foto: Rockwool

Pokud chceme, aby byl náš dům nejen teplý, ale i tichý, vyberte izolační interiérové produkty pro vnější a vnitřní hluk, které snižují ozvěnu a vibrace. Izolace ze skelné vlny ROCKWOOL je velmi účinná - může snížit hluk z vrchní místnosti až osminásobně.

2 - Požární bezpečnost

Je jednou z nejdůležitějších otázek při výběru izolačního materiálu. V tomto případě skelná vlna rovněž skvěle splní zkoušku. Jedná se o výrobek vyráběný ve značné míře ze skelného materiálu (čedič, gabro, vápencový kámen, koks) ve spojení s pojivy a s přidáním impregnačních látek. Díky tomu je skelná vlna nehořlavá - má nejvyšší třídu reakce na oheň A1.

Izolace ze skelné vlny ROCKWOOL je odolná na teplotu do 1000 °C. To znamená, že skelná vlna ROCKWOOL nehoří a přitom chrání a brání rozšiřování ohně. Kromě toho nepřispívá k emisi toxického dýmu a netvoří hořlavé kapky.

3 - Paropropustnost izolace

Jen izolační materiál, který je paropropustný, zajistí zdravé mikroklima v místnostech. Takovou izolací je skelná vlna. Díky tomu, že je paropropustná, dům dýchá a vlhkost přirozeně proniká stěnami a střechou stavby. To chrání dům proti vzniku plísní a hub a zajišťuje příjemné mikroklima. Kromě toho vysychají stěny zateplené skelnou vlnou až třikrát rychleji, než po zateplení materiály, které neodvádějí vlhkost.

4 - Tloušťka izolační vrstvy

Tloušťka izolační vrstvy souvisí se závaznými Technickými podmínkami, ze kterých vyplývá, že minimální požadavky na tepelnou izolaci pro střechy činí U < 0,18 W/m2K. Je však vhodné zvětšit tloušťku izolace střechy, protože od roku 2021 vstoupí v platnost nové požadavky a koeficient U nebude moci být vyšší než 0,15 W/m2K. Při zateplování stavby skelnou vatou proto ukládáme min. 30 cm a pro energeticky úsporné domy 35 cm vrstvu.

5 - Kdy klademe tepelnou izolaci?

Zateplení střechy a podkroví se pokládá po dokončení konstrukčních prací a po položení střešní krytiny a izolaci proti větru. Jedná se o více etap, když jsou již provedeny všechny mokré práce.

Zateplení střechy můžete provést zároveň s dokončením ostatních místností nebo tyto práce odložit na později. Plochy mohou být ponechány delší dobu nezateplené pod tou podmínkou, že se na stropě posledního patra položí příslušně hrubá vrstva tepelné izolace.
Nejvhodnější je zateplit podkroví na konci všech mokrých prací. Práce se skelnou vlnou můžete provádět po celý rok, bez ohledu na teplotu a vlhkost vzduchu. Skelná vlna je totiž rozměrově stálá jak při zvýšené teplotě 70 °C, tak i při vlhkosti vzduchu 90 %.

 

Text nevyjadřuje názor redakce