Kdo z nás by se nechtěl každý den z práce vracet do příjemně vyhřátého domova? Sen je to pěkný, realita často dost pokulhává. Jakmile přijdeme domů, převlékneme se a jdeme zatopit. Vyčistit kotel nebo kamna, naštípat si třísky, nanosit dřevo. U toho se zpotíme, jakmile si pak sedneme, je nám zima.

Co kdybychom vám ale řekli, že než se vydáte na cestu k domovu, můžete si doma zatopit? Že je to nemožné? S peletovými kamny je to skutečnost. Ušetříte spoustu času, svoje zdraví, možná i peněženku. Chcete vědět víc? Čtěte dál!

Jak peletová kamna vypadají?

Na první pohled je od klasických krbových kamen asi nepoznáte. Rozdílem je, že do nich nepřikládáte štípané dříví, ale do zásobníku nasypete pelety.

Jaké jsou přednosti peletových kamen?

  • Topení peletami neznečišťuje životní prostředí.
  • Nemusíte štípat ani řezat dříví, nebudou vás z toho bolet záda.
  • Spalování pelet je čisté, emise oxidu uhelnatého i uhlovodíky jsou až desetkrát nižší, stejně jako emise prachu.
  • Odpadnou vám starosti s každodenním čištěním kotle nebo kamen. Z pelet je jen minimální odpad.
  • Kamna nevíří prach, jsou ideálním řešením i do domácností s alergiky, astmatiky a malými dětmi.
  • Díky WLAN modulu můžete kamna ovládat na dálku, tzn. můžete si třeba před odchodem z práce doma zatopit. Kamna si na váš pokyn sama škrtnou.
  • Termostat udržuje v místnosti teplotu, kterou si nastavíte.
  • Do kamen nemusíte přikládat, kamna si pelety sama dávkují. Jen jednou za pár dní dosypete pelety do zásobníku.

Co jsou pelety?

Pod pojmem pelety se už víc než 30 let ukrývají malé slisované válečky z dřevěné piliny, které jsou na trhu k dostání buď pytlované po 15 kilogramech nebo volně sypané. Mají standardizovanou velikost, vysokou energetickou hustotu, skvělé palivářské vlastnosti, umožňují ekologické a moderní vytápění.

Náš tip: Pelety se dělí dle kvality do tříd. Nejlepší jsou pelety třídy A1, ze kterých vzniká minimální odpad a pyšní se nejlepšími palivářskými vlastnostmi.

Jaké jsou náklady na topení?

Topení peletami šetří nejen čas a vaše záda, ale taky peněženku. Provozní náklady na topení peletami jsou totiž výrazně nižší, než kdybyste topili elektřinou nebo plynem.

Pro představu porovnáme orientační náklady na topnou sezónu u průměrné domácnosti. Kdo topí hnědým uhlím, ten protopí 7 315 Kč, kdo topí dřevem, ten zaplatí za sezónu asi 9 428 Kč za dřevo. Není v tom ale započítaná práce, váš čas atd. Náklady na topnou sezónu s plynem jsou zhruba 14 620 Kč, za pelety dáte 11 210 Kč.

Text nevyjadřuje názor redakce