Hypotéka není to samé co spotřebitelská půjčka, liší se od krátkodobých úvěrů výší splátky i dobou splatnosti.

Vedlejší náklady hypotéky

Hypotéka  není jen o splátce úvěru, je nutné počítat také s řadou vedlejších nákladů, a tentokrát není řeč jen o poplatcích, se kterými se lze setkat i u běžných půjček. Kromě poplatků za vedení úvěrového účtu a osobního konta, tak počítejte také s náklady za pojištění nemovitosti, za úvěrové pojištění, za odhad nemovitosti a za Katastr nemovitostí.

Vedlejších nákladů může být celá řada, zatímco některé banky je všechny zpoplatňují, jiné je nabízí zdarma. Vhod proto přijde hypoteční kalkulačka, která vám porovná nabídky a pomůže najít nejlepší hypotéku na trhu.

Své plány nezatajujte

O podmínkách hypotéky je zapotřebí přemýšlet dopředu. Pokud plánujete, že v budoucnu využijete jednu z bankovních služeb typu odklad či snížení splátek, je vhodné to říct bance už na začátku. Odklad i snížení splátek vám může překazit dlouhá doba splatnosti. Pakliže by došlo k jejímu navýšení nad maximální hranici, která obvykle činí 30 let, byla by vaše žádost automaticky zamítnuta.

Dobře si proto promyslete, jak plánujete hypotéku splácet. Mohlo by se totiž stát, že v případě finančních potíží, nebude možné splátkový kalendář upravit. Pokud vám navíc v takové situaci ihned nikdo nepůjčí, dostanete se rázem do prodlení.

Hypotéku na celou nemovitost nedostanete

Jestliže plánujete hypotéku na celou nemovitost, a k tomu ještě úvěr ze stavebka na její rekonstrukci, pak nejspíš budete zklamaní. Takzvané 100% hypotéky jsou v Česku už nedostupným zbožím, LTV, tedy poměr mezi výší úvěru a hodnotou nemovitosti, může dosahovat maximálně 80 až 90 %, minimálně 10 až 20 % musíte dát ze svého.

Bez úspor se tak hypotéka v dnešní době neobejde, a řeč rozhodně není o vlastních zdrojích v podobě dalších půjček. Konsolidace úvěrů by v takovém případě mohla být nezbytným řešením, které by splácení hypotéky výrazně zkomplikovalo.

Sjednání hypotéky není snadný proces, zároveň se ale nejedná ani o nic nemožného. Zapotřebí je se alespoň trochu orientovat na hypotečním trhu, zhodnotit vývoj úrokových sazeb, porovnat jednotlivé nabídky a zjistit si zavčasu, co vše je k vyřízení úvěru na bydlení potřeba. S celou řadou věcí pomůže hypoteční specialista dané banky nebo nezávislý finanční poradce, i přes odbornou pomoc je ale vhodné vědět, co vás čeká, ať z hypotéky jen těžíte a není pro vás přítěží.

Text nevyjadřuje názor redakce