Proto Fujitsu nabízí zákazníkům, kteří touží po vysokém výkonu, dokonalé spolehlivosti a zabezpečení, pracovní stanice CELSIUS. Samotný koncept pracovní stanice vychází z kancelářského počítače. Tyhle mašiny ale jsou zpravidla vybaveny o dost výkonnějšími procesory, které se používají v serverech. Mají také mnohonásobně větší možnost rozšíření paměti RAM, diskové kapacity, možnost vložení přídavných, velmi výkonných výpočetních nebo virtualizačních karet. Samostatnou kapitolu tvoří grafický systém pracovních stanic, kde ve většině případů nestačí výkon grafické karty integrované v procesoru, ale používají se zde profesionální grafické karty - mnohdy rovnou dvě, tři nebo dokonce více. Výhodou těchto profesionálních karet je nejenom vysoký grafický výkon, ale i optimalizace zobrazení pro návrhářské a konstruktérské programy. Aby zákazník měl jistotu bezproblémového a rychlého provozu je tato optimalizace ještě podpořena certifikacemi pro jednotlivé programy nebo pro celé skupiny programů na konkrétní modely grafických karet nebo celé pracovní stanice. Jedna z uznávaných certifikací se nazývá ISV a je to certifikace sdružení největších výrobců hardwaru a programového vybavení pro profesionální nasazení.

Typická pracovní stanice střední třídy může být dnes osazena jedním serverovým procesorem s 4 až 28 fyzickými jádry, až 512MB operační paměti RAM, typicky až čtyřmi či více SSD nebo SAS disky a až dvěmi nejvýkonnějšími grafickými kartami s aktivním rozdělováním výkonu (SLI režim).

Ty nejvýkonnější pracovní stanice současnosti mají až dva procesory s 4 až 28 jádry, což dá dohromady tedy až 56 jader se 112 vlákny, až 1TB operační paměti RAM a až tři nejvýkonnější grafické karty v SLI režimu. K tomu je ještě možné stanici rozšířit o výpočtové a virtualizační karty. Takto osazená pracovní stanice zvládne disciplíny jako vytváření prostředí ve 3D virtuální realitě, náročnou 3D vizualizaci v reálném čase nebo 3D modelování a vizualizaci složitých dynamických dějů jako například spalování v motoru, dynamické zatěžování budov, letadel nebo karosérií automobilů.

Fujitsu – specialista na pracovní stanice s dlouhou historií

V nabídce Fujitsu nalezne zákazník ucelené portfolio pracovních stanic. Všechny naše pracovní stanice se vyznačují vysokým výkonem, zároveň nízkou spotřebou elektrické energie a velmi tichým provozem. Také jsou osazeny profesionálními grafickými kartami, které jsou určeny pro provoz 24h x 7 dní a jsou testovány v souladu s normou ISV. A jako jedni z mála se můžeme pochlubit historií pracovních stanic delší než 25 let.

Nejnižší řada najde uplatnění tam, kde především grafický výkon běžného kancelářského počítače již nestačí. Typicky v oblasti strojírenství nebo stavebnictví při 2D a jednodušší 3D grafice v projekčních kancelářích, monitoringu kamerovými systémy atd. Do této skupiny patří CELSIUS W5010 v provedení tower a CELSIUS J5010 ve formátu Small Form Factor (desktopové provedení).

Střední třída, jejímž zástupcem je model CELSIUS M7010, se uplatňuje především v automobilovém a strojírenském průmyslu pro 2D a 3D návrhy objektů nebo celých celků, stejně tak i je vhodný na grafické efekty a 3D modelování ve filmovém průmyslu. Tato modelová řada má jednu unikátní vlastnost – téměř bezkabelové zapojení vnitřních komponent. Zdroj je „přicvaklý“ rovnou na desku, tedy ho během sekundy vytáhnete a zase nainstalujete. To samé s disky atd.

Nejvyšší řada zastoupená modelem CELSIUS R970 nachází pak uplatnění v automobilovém průmyslu pro 3D návrhy složitých celků, simulace dynamických jevů a zatížení na karoserie vyvíjených automobilů, v architektuře a stavebnictví, na vysokých školách, vědeckých ústavech, astronomii a jiných dalších odvětvích.

V portfoliu máme kromě standardních stolních také pracovní stanice určené k montáži do serveroven (zástupce CELSIUS C780) a mobilní pracovní stanici (model CELSIUS H780), která vypadá jako běžný patnáctipalcový notebook, ale může být osazena výkonným až 6-jádrovým procesorem a profesionální dedikovanou grafickou kartou. Mobilní pracovní stanice je velmi výhodná pro uživatele, kteří tvoří v kancelářích nebo doma, ale zároveň potřebují prezentovat nebo dokonce upravovat výsledky své práce přímo u zákazníků. Typickým příkladem jsou konstruktéři nebo designéři, kteří mají mnohdy obecné zadání a přímo v terénu, například na stavbě, dolaďují se zadavatelem konečný výsledek na základě požadavků a přání na jedné straně a technických omezení na druhé straně.

V čem se pracovní stanice Fujitsu liší od konkurence? Pro výrobu desek se používají pouze nejkvalitnější materiály, tím pádem je celý systém efektivnější a vyzařuje méně zbytkového tepla. To zaručuje ekonomičtější provoz, který ušetří za dobu svého fungovaní nemalý peníz, ale nejen to. Díky menšímu „zahřívání“ není potřeba tolik aktivního odvětrávání a to se samozřejmě projevuje i výrazně tišším chodem oproti konkurenčním modelům.

M7010 celsius
M7010 celsius
Foto: komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce