Hledání práce v Německu je pro řadu Čechů jedinou možností, jak vydělat peníze, které pokryjí životní náklady. „Manželka na mateřské, vloni jsme dostavěli dům na hypotéku. Na jaře jsem kvůli koroně zůstal doma na šedesáti procentech platu. To stačilo na splátky a jídlo, ale třeba opravu výfuku na autě už jsme museli odkládat. Nakonec jsem stejně dostal výpověď, firma snižovala stavy, a tak jsem se rozhodl zkusit štěstí v Německu,“ přibližuje dvaatřicetiletý David z Chebu důvody odchodu za hranice.

Minimální mzda v Německu roste, životní úroveň zvyšují sociální benefity

Zatímco česká minimální mzda se v roce 2020 drží na 87,30 korunách za hodinu práce, v Německu vychází minimální mzda v přepočtu na 250 korun. „Když srovnáme minimální mzdu v Česku a Německu, dostaneme se na trojnásobný rozdíl. V Česku ale za minimum pracuje málokdo. Platy jsou na mnoha pozicích v obou státech srovnatelné,“ objasňuje Stefan Beck z agentury Starke Jobs v Marienbergu. „V Česku ovšem víc nedostanete. Německo naopak motivuje k hledání zaměstnání právě benefity, jako je Kindergeld,“ dodává Beck.

Bez vzájemných vazeb české a saské ekonomiky by se trh zastavil

Otevřením Schengenského prostoru došlo k upevnění vazeb české ekonomiky na saskou. Vzhledem k zeměpisné poloze České republiky vedle silného Německa jsou saské společnosti závislé na dodávkách výrobních společností v Česku i na zaměstnancích, kteří do Německa za prací jezdí. Trhliny se ale projevují v jazykové vybavenosti Čechů. „Úředním jazykem je u nás němčina. Její znalosti jsou pro výběr uchazeče klíčové, nepotřebujeme plynulou znalost, ale bez schopnosti rozumět není možné správně plnit zadané úkoly,“ říká Alexa Weide, personalistka společnosti se sídlem v Pirně.

Dojíždět do práce v Německu je stále populární, Češi se koronaviru nebojí

Němcům stačí základní znalost němčiny

Podle informací personální agentury Starke Jobs se německy domluví asi 20 procent Čechů. „Aby uchazeč z Česka v Německu uplatnění našel, potřebuje ovládat němčinu alespoň na úrovni A2. To odpovídá schopnosti mluvit o tématech, které se mluvčího bezprostředně týkají. V práci jsou to tedy pracovní úkoly nebo žádost o dovolenou. U pohovoru absolvují uchazeči ze zahraničí test úrovně němčiny,“ uvádí Beck.

Zájem o němčinu roste i v Česku, Češi ji ale příliš neovládají

Poptávka po německy mluvících zaměstnancích roste také v Česku. „Německé společnosti jsou našimi klíčovými zákazníky. Stěžejní pozice obsazujeme pouze odborníky, kteří německy mluví. Najít takového člověka ale někdy trvá i rok. Lidí ovládajících němčinu je nedostatek,“ přibližuje závěrem situaci personalistka Lenka Divišová ze společnosti nedaleko Děčína. Výuka němčiny se přitom dá realizovat i online. Pokroky ověří třeba tento test němčiny online.

 

Text nevyjadřuje názor redakce