Joint-venture s německým Rheinmetallem není první případ, kdy se Czechoslovak Group dostala do hledáčku silných zahraničních hráčů v obranném průmyslu. Už v roce 2015 získala Strnadova skupina licenci od firmy General Dynamics European Land Systems (GDELS) na výrobu osmikolových obrněnců Pandur II. GDELS je evropská větev americké GD Corporation, která vyzbrojila ozbrojené síly USA například stíhačkami F-16 nebo tanky Abrams či jadernými ponorkami atd.

Dalším západním partnerem Czechoslovak Group je francouzský státní podnik Nexter Systems. Ten ve spolupráci s kopřivnickou Tatrou vyvinul šestikolový obrněnec Titus na legendárním tatrováckém podvozku. Vozidlo je představitelem kategorie MRAV, tedy silně chráněný vůz proti explozím min a nástražných výbušných zařízení. Titus ale překonává obdobně odolná vozidla běžně používané kategorie MRAP vynikající mobilitou v terénu, kde jsou výkony typických vozidel MRAP slabé.

Titus
Titus

Zatímco projekty se společnostmi GDELS a Nexter jsou zaměřeny na pozemní techniku, partnerství s americkou korporací Raytheon, další celosvětově významnou zbrojařskou skupinou, se týká oblasti letectví. Firma Slovak Training Academy (STA), člen Czechoslovak Group, pro Raytheon zajišťuje výcvik letového i pozemního personálu vrtulníkového letectva a je k tomu vybavena impozantní flotilou více než dvaceti vrtulníků. Mezi nimi je i UH-60 Black Hawk známý fanouškům válečných filmů ze snímku Black Hawk Down. Tento vrtulník provozuje slovenská společnost jako jediný soukromý subjekt na evropském kontinentu.

Nejnovější partnerství Czechoslovak Group s německým Rheinmetallem je namířené mimo jiné na oblast moderní pásové techniky, která zatím v portfoliu české skupiny chybí. „Partnerství českého holdingu, jehož roční obrat atakuje miliardu eur, se západními výrobci je orientované na výrobu a exportní projekty. Západ oceňuje schopnosti českých konstruktérů i dělníků, ale také dovednosti obchodníků,“ zdůrazňuje mluvčí skupiny Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Jak dokazuje studie, kterou letos zpracovala společnost EY, obranný průmysl znamená zisk pro celou českou ekonomiku. Přímé náklady na projekt dvacítky spojovacích a velitelských Pandurů II pro českou armádu byly 1,6 miliardy Kč, avšak celkový ekonomický přínos zakázky pro českou ekonomiku díky multiplikačnímu efektu představoval 5 miliard korun.  Projekt zároveň v součtu vytvořil práci pro 800 kvalifikovaných zaměstnanců po dobu jednoho roku. Za období, kdy se zakázka plnila, odvedla společnost do veřejných rozpočtů na daních a odvodech přes 400 miliónů Kč.

V českém parlamentu se aktuálně vedou debaty o českém rozpočtu na obranu. Zatímco populismus velí škrtat, reálná ekonomická data dokazují, že domácí obranné zakázky, pokud je plní české firmy, jsou obrovským investičním stimulem pro celou ekonomiku. Současně také představují významné reference pro další exportní projekty, které přináší další peníze do státního rozpočtu. Strategické partnerství se silnými západními zbrojaři tak představuje jedinečný bonus, který přispívá nejen technologické vyspělosti a bezpečnosti, ale navíc i ekonomické prosperitě České republiky.

Pandur KOVS KOVVS 2
Pandur KOVS KOVVS 2
Text nevyjadřuje názor redakce