Rok 2020 je v mnoha směrech jiný, viníkem je koronavirová pandemie, se kterou se v Česku potýkáme už od března. Jiné budou i letošní Vánoce, řada lidí myslí na zadní kolečka, snaží se šetřit a bojí se budoucnosti, bezhlavé utrácení a zadlužování kvůli dárkům se tak nejspíš konat nebude.

Češi se bojí horších časů, o půjčky na Vánoce nemají zájem

Strach ze ztráty zaměstnání, z nižších příjmů a z dalších protikoronavirových opatření stojí za nižší poptávkou o půjčky. Pokles ale nezaznamenávají banky jen u dlouhodobých úvěrů, jak by se mohlo zdát, Čechy aktuálně nezajímá ani rychlá půjčka od nebankovních společností. Přitom každoročně touhle dobou se lidé zadlužují kvůli bohaté nadílce, plnému štědrovečernímu stolu a spokojeným a rozzářeným tvářím svých blízkých.

Většina bank v posledních týdnech zaznamenává meziročně klesající trend, menší zájem o půjčku reflektují například ČSOB, MONETA Money Bank i Česká spořitelna. Peněžní ústavy si aktuální úvěrovou situaci vysvětlují opatrností klientů, s čímž, jak přiznávají, se setkávají už od počátku pandemie.

Online úvěry stále táhnou. Proč je internet tak lákavý?

Zájem neutichl pouze po online půjčkách, ty jsou totiž pro Čechy i v této nelehké době stále snadno dostupné. Na internetu si lze půjčku vybrat, sjednat a ihned ji i čerpat, přičemž velkým pomocníkem je nejen při výběru úvěrová kalkulačka a online srovnávač.

Když už se lidé zadlužují kvůli Vánocům, pak ve většině případů půjčkou financují spotřební elektroniku, druhým nejčastějším účelem jsou hračky. Jedná se tedy o věci, které stojí v řádech tisíců korun, což nahrává drobným dluhům a tzv. mikropůjčkám, které lze jednoduše získat právě v online světě.

Za malou půjčkou na vánoční dárky mohou stát velké problémy

Nejčastěji si lidé na Vánoce půjčují 4 000 až 6 000 Kč. Na první pohled se sice nejedná o velké částky, které by měly vést k problémům se splácením, avšak opak je pravdou. Právě mikropůjčky jsou varovným signálem toho, že člověk má hluboko do kapsy, tudíž i poměrně malý dluh ho může dostat do velkých finančních potíží.

Půjčka by vždy měla být sjednávána s rozmyslem a hlavně s jasným plánem, že zvládnete její splacení. Spokojené svátky jsou sice lákavé, avšak tvrdá realita v následujícím roce 2021 za to stát nemusí. Pamatujte, že jeden šťastný večer, vám může přinést nespočet probdělých nocí, i krátkodobá nebankovní půjčka může být splácena po dobu několika měsíců. Je tedy na zvážení každého, zda se nevyplatí si letos bohatého Ježíška odpustit a na toho příštího si už od ledna pořádně našetřit.

Text nevyjadřuje názor redakce