Krása, pohodlí, ekologie – podlahy ze dřeva

Generace našich předků ani neměly jinou možnost, než si stavět příbytky ze dřeva. Dřevo je krásný, příjemný, živý materiál, který v chalupách voněl a dýchal, reagoval na změny teplot a vlhkosti a díky tomu se udrželo stálé a příjemné klima v místnosti. Lidskému tělu konvenuje jeho teplota, a to jak v zimě, tak v létě. Když k tomu připočteme další vlastnosti jako je trvanlivost a odolnost, ekologická výroba i likvidace, je nasnadě, že bude dřevo v interiéru i v budoucnosti jednička. Všimněte si, že zdaleka nejobvyklejším dekorem na podlahách z jiných materiálů, jako např. vinylu či laminátu, je dekor dřeva. Je to proto, že pouhý pohled na dřevěná prkna v nás vyvolává úlevný pocit bezpečí. Spojení dřeva a domova máme zkrátka zapsaný v genech.

Podlahové topení

Máme-li pod podlahou nainstalované vytápění, můžeme mluvit o skutečném komfortu. Místnost se vytápí rovnoměrně bez lokálního přehřívání a je vždy příjemně teplo od nohou. Pokud může být podlahové topení hlavním zdrojem tepla, dovolí nám to zbavit  se i nevzhledných radiátorů, které jinak zabírají místo. Navíc je celý systém bezúdržbový s nízkými provozními náklady a i to se počítá, jde-li nám o to, zařídit si bezstarostné bydlení.

Ne každá podlaha se však dá na podlahové topení použít.

Moderní třívrstvé dřevěné podlahy

Dřevěné třívrstvé podlahy jsou vyrobeny tak, aby byla zajištěna tvarová a objemová stálost podlahových dílů a zároveň zůstaly zachovány všechny nenahraditelné vlastnosti přírodního dřeva. Je možné pokládat je na podlahové topení. Přestože se dají pokládat i plovoucím způsobem, na topení je doporučeno je celoplošně přilepit. Získá se tím dokonale stabilní a tichá podlaha, která si své vlastnosti udrží dlouhá léta. Možná vás překvapí délka záruky, kterou výrobce na podlahu poskytuje.  

Design

V třívrstvém provedení se vyrábějí kromě prken s podélným vzorem i parkety. Klasika do honosných a vymazlených interiérů, která má oproti starým typům parket výhodu v rychlejší pokládce díky vyfrézovaným montážním zámkům. Podlahy z moderních parket také netrpí sesycháním s tvorbou velkých spár, jako to vídáme u starších podlah. Možnosti designu jsou téměř nekonečné díky výběru různých dřev, jejich barvení a různým povrchovým úpravám. Za nejvíce in v současnosti platí kartáčování a povrchové ošetření olejem. Sametový vzhled dřeva, které má hmatnou strukturu letokruhů je skvělý základ opravdu luxusních domů a bytů.

Musí to být drahé?

Aby mohl výrobce o podlaze říci, že za ni ručí 20 let, musí si být jist kvalitou vstupní suroviny a kvalitou výroby. Není tedy lhostejné, od jakého výrobce si podlahu koupíte. Doporučujeme brát vždy v úvahu i ekologické hledisko. Původ dřeva by měl být prokazatelný a vysledovatelný. Dobří výrobci disponují certifikáty, které dokládají, že dřevo nepochází z nelegální těžby, ale z lesů s trvale udržitelným hospodařením.

Váš prodejce by vám měl umět poradit s výběrem správné tvrdosti podlahy, povrchové úpravy a designu.

Při splnění všech kritérií není cena kolem 1000 Kč/m² nijak závratná. Vzácnější a hůře dostupná dřeva budou dražší. Jsou však na trhu i podlahy renomovaných výrobců za ceny kolem 700 Kč/m².

Podívejte se na nabídku luxusních podlah Barlinek. Vybrali byste si?

Luxusní dřevěná podlaha Barlinek Banana-Song-Grande
Luxusní dřevěná podlaha Barlinek Banana-Song-Grande
Foto: komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce