Pojištění domácnosti není totéž co pojištění nemovitosti

Ačkoli si to mnozí myslí, jde o dvě naprosto odlišné věci. Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu nebo domu, pojištění nemovitosti pak zahrnuje stavbu jako takovou.

 • Pojištění domácnosti zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, knihy, oblečení, šperky, ceniny klenoty a další věci, které by z domu vypadly, kdybychom ho obrátili vzhůru nohama. Jeho součástí mohou být i tzv. stavební součásti jako kuchyňská linka, plovoucí podlaha, obklady stěn a stropů, ale i prostory mimo byt jako sklep a půda.
 • Pojištění nemovitosti se týká stavby, patří sem tedy stěny, střecha, okapy, okna, omítky apod., ale také vedlejší stavby (bazén, plot, zahradní domek).

Jak si sjednat kvalitní pojištění domácnosti?

Domácnost by si měl pojistit každý vlastník bytu nebo domu. Nabídka pojišťoven bude různá, stejně tak rizika, která právě vaší domácnosti hrozí. V každém případě by ale pojistka měla krýt následující rizika.

 • Škody vzniklé v důsledku živelních katastrof jako požár, vichřice, sesuv půdy, povodeň a další.
 • Škody způsobené vandaly.
 • Škody způsobené vloupáním nebo krádeží.
 • Pojištění proti rozbití oken.
 • Pojištění proti škodám na elektrospotřebičích způsobených přepětím v síti.
 • Pojištění proti zatečení vody při dešti do bytu nebo domu.
 • Pojištění z odpovědnosti za vzniklou škodu (tohle pojištění většina z nás zná jako „pojistku na blbost“).

Náš tip: Kromě správného nastavení limitů je důležité dobře nastavit i pojistné limity. Právě ty totiž řeknou, kolik v případě pojistné události zaplatí pojišťovna. Nastavte si je tak, abyste si v případě pojistné události mohli namísto poničených věcí koupit nové.

Komerční článek

I pojištění nemovitosti může krýt celou škálu rizik

Každá pojišťovna si rozsah pojištění určuje sama, sjednat by si ho měl každý vlastník nemovitosti. Při sjednání pojištění nemovitosti jsou stejně jako u jiných pojistek důležité pojistné podmínky.

 • Popřemýšlejte, která rizika vaší nemovitosti hrozí a proti nim se pojistěte. Nemusíte být pojištěni proti všem rizikům. Třeba u nemovitosti, v jejímž okolí není žádný vodní tok, je pojištění proti povodni celkem zbytečné.
 • Dobře si nastavte i pojistné limity. Dejte si pozor na podpojištění. Sice budete platit nižší pojistné, ale pojišťovna umí počítat a za podpojištění pojistné plnění krátí ve stejném poměru, jako vy jste podpojistili nemovitost. To znamená, že když je hodnota nemovitosti 1 milion, vy ji pojistíte na 500 000, pojišťovna vám v případě pojistné události vyplatí jen 250 tisíc. A to za těch pár ušetřených korun nestojí.

Náš tip na závěr: Pojištění domácnosti i pojištění nemovitosti si můžete snadno a rychle sjednat online, z klidu a tepla svého domova. Třeba na klikpojisteni.cz, kde na jednom místě najdete nabídku od různých pojišťoven.

Text nevyjadřuje názor redakce